| CretuTau a întrebat:

Sunt clasa a 8a, am examen in 12 zile și vreau sa știu cam la ce facultăți poti merge la diferite profiluri gen...:stiinte ale naturii, filo, uman, real etc....ati inteles voi happy Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu conteaza prea mult profilul pe care mergi, daca vrei sa urmezi o facultate si esti dispus sa muncesti pentru asta poti da oriunde de pe. orice profil
Insa dupa parerile si cunostintele mele:

Stiinte ale naturii
-Biologie
Profesor de biologie
Medic, asistent, domeniul medical in general
Era o ramura in biologie(imi scapa numele) dar se bazeaza pe modificarea organismelor pentru realizarea de vaccinuri sau marirea eficientei
Sau protectia mediului
-Informatica
Mai greu aici, insa cu munca poti ajunge orice in domeniul asta
Programator
Securitate cibernetica
Retelistica
Profesor
Etc
-Chimie
Cercetator
Lucru in laborator in general
Hidrocentrale
Profesor
-Matematica
Profesor si cam atat

Mate info
De aici poti merge practic oriunde iti doresti tu

Filologie
In general traducator, sau filolog profesor de limba romana, critic literar, sau meserii in genul asta

Stiinte sociale
Politie
Pompieri
Drept
Psiholog psihiatru
Oriunde poti interactiona cu persoane si le poti ajuta

Ti am enumerat doar ce mi-a venit acum in minte, in realitate sunt multe posibilitati pentru fiecare profil, gandeste-te ce iti place sa faci, apoi gandeste-te cum poti ajuta alti oameni cu asta, si gasesteti o profesie, apoi alegeti un profil care se apropie de ce vrei tu: ))

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dupa terminarea clasei a 8-a dai examenul de capacitate si mergi al LICEU, nu la facultate.
La facultate mergi dupa terminarea celor 12 ani de liceu si luarea examenului de Bacalaureat.
Poti intra la orice facultate doresti, dupa terminarea liceului, depinzand doar de tine, cat de bine ai invatat in anii de liceu.

| CretuTau explică (pentru Violleta2022):

Ok, mulțumesc, stiam deja asta probabil nu m-am exprimat eu bine, vreau sa știu la ce facultati poti da in funcție de profil.

| Violleta2022 a răspuns (pentru CretuTau):

Asta o sa descoperii tu dupa terminarae celor 12 ani de liceu, fiindca acum nu ti-ai dat nici examenuld e capacitate si nu vad sa-ti fii ales vreun liceu, sau vreun profil.
Toate la timpul lor!
Poate pana termini liceul nici nu vrei sa mai faci facultate, care sincer, oricum nu mai face 2 bani la ora asta, ca ies licentiate pe banda, mii in fiecare an, care ingroasa randurile la cules de asparagus sau capsuni, prin Spania, ori vand la tarabe, prin pieti.
Deci, fa-ti planuri pe 1-2 ani inainte, ca nimeni nu-ti garanteaza ziua de maine sau iti poate spune ce va fi peste 4 ani, cand termini tu liceul.

| RaduWhovian a răspuns:

Well... nu depinde neapărat de profil, in cele mai multe cazuri
Voi lua 3 profile:
Mate info: Poți alege sa te duci oriunde vrei: Politehnica, Medicina, Literatura, Limbi Străine si lista poate continua (se pune accent pe tot, doar că mai mult pe mate, info si fizica, spre deosebire de celelalte profile (bacul e asemănător)
Filo: Aici e mai complicat, în mare parte te poți duce la ce tine de literatură si limbi străine (se pune foarte mult accent pe lingvistica)
Științe ale naturii: Și aici se pune accent pe tot, dar mai mult pe bio, chimie
Îți sugerez să alegi filo numai dacă vrei neapărat sa te ocupi de literatura/limbi străine etc
Consider ca mate info e cel mai avantajos profil, ținând cont că poți merge oriunde.
Științe ale naturii: Probabil dacă vrei mai mult accent pe bio și chimie sau nu ai medie de mate info
Sincer, intre mate info si științe mai depinde și de profesori
Dacă nu ma înșel, mai mulți studenți de la medicina vin de la mate info decât la Științe. (cel puțin așa ne au spus toți profii în liceu)
Fii atent cu filologia, deoarece, dacă vrei sa te transferi la alt profil, iti va fi mult mai greu