| anonim_4396 a întrebat:

Sunt clasa a VIII-a si inca nu m-am hotarat la ce profil sa ma duc: stiinte ale naturii sau mate info intensiv. Mie imi place foarte mult matematica si chiar ma descurc. Informatica nu stiu daca imi place sau nu fiindca nu prea am facut la scoala. Fizica imi place. Urasc biologia. Chimia nu imi place. Ma gandeam sa dau la medicina (la stomatologie pentru a deveni ortodont) fiindca mama este dentist si ma poate ajuta cu cabinetul. Mi-ar placea sa ma fac arhitect sau IT-ist. Ce ziceti ca ar fi mai bine: sa ma duc la mate info si sa dau la arhitectura/IT sau sa merg la stiinte ale naturii si sa dau la medicina? Se gaseste greu serviciu in domeniul IT sau la arhitectura? Daca urasc biologia ma voi descurca si imi va placea la stomatologie?

3 răspunsuri:
| GoldandSilver a răspuns:

Daca nu iti place chimia si biologia atunci chiar n-ai nicio treaba cu stomatologia! Asadar, eu iti recomand un mate-info simplu, daca zici ca nu stii daca o sa-ti placa informatica, mai ales ca e foarte grea!

| Fancyuiop a răspuns:

Ptr medicină îți trebuie chimie și biologie la greu.

| acsva a răspuns:

Mai bine te duci la științe ale naturii, la mate info este bacul mult mai greu. Liceul nu conteaza asa de tare, poti face o pregătire suplimentara daca vrei. Si medicina este frumoasă, biologia o sa o îndrăgești usor, usor, invatand o. Deci, dupa parerea mea ar fi mai indicat sa mergi la stiinte ale naturii.