| andrey2005 a întrebat:

Salut Tpu.Sunt clasa a X-a la stiinte sociale si vreau sa ma mut la mate-info.Stiu ca e o trecere destul de grea dar as vrea sa va intreb pe cei care sunteti la mate-info:
S-au mai transferat persoane de la alte profile si au facut fata?
Materia este grea si ca sa faci fata trebuie sa inveti constat fiecare lectie sau e cum zic altii ca invata numai inainte de test sau teza?
Credeti ca pot sa fac fata avand in vedere ca nu stau prea bine cu matematica momentan dar sunt dispus ca pana in clasa a XI-a (cand ar trebui sa ma transfer) sa ajung macar la nivelul a celor de la mate-info cu media de cunostinta de nota 7-8.Credeti ca e posibil?
Se merita sa ma transfer?
Inca nu sunt foarte hotarat ce o sa fac pe viitor sau la ce facultate sa dau sau daca dau la facultate.Dar pana sa termin a 12-a poate o sa se schimbe unele lucruri si e bine sa am acest profil, nu vreau sa imi para rau.In Romania se mai merita sa faci o facultate? Si aici tinand cont de toate aspectele:locuri de munca putine si neasigurarea gasirii unui loc de munca in domeniu,salarii mici,cereri mari, cei cu facultate plecati in afara si mult mai multe...
Funda pentru raspunsul complex si sincer.

Răspuns Câştigător
| AdelaElena88 a răspuns:

Părerea mea e ca îți va fi foarte greu. Eu am colega de la un alt liceu ( la care nivelul era foarte slab și care a venit anul asta în clasa a XI-A. Fata nu se descurca deloc, are extrem de multe lacune și de recuperat ( cred ca va rămâne sigur corigenta la cel puțin 3 materii.La polul opus, am o colega venita din aceeași clasa cu a acestei prime fete, transferata anul trecut ( a x a; Nu i-a fost ușor dar nu a avut nicio nota sub 5 și a avansat atât de mult încât are anumite note chiar mai bune decât mine. Depinde și de capacitatea ta.De la ss la mate info e un salt uriaș. Plus ca tu nu ai făcut informatica niciodată ( și crede ma ca nu te ia nimeni de la 0, decât dacă te apuci de pregătire deja la materiile la care știi ca stai prost. Acum tu știi dacă poți sau nu sa faci fata, degeaba ne întrebi pe noi, noi nu știm cum ești și cum înveți tu. Mai putin de recuperat ai avea la bio chimie, plus ca ai mate m2 si nu mai ai info deloc.Multa bafta!

| andrey2005 explică (pentru AdelaElena88):

Eu sunt inca a X-a si nici macar nu s-a terminat primul sem.Dar pentru ca sunt putin confuz in privinta structurii orelor de mate m1 in comparatie cu m2 si info as avea nevoie de niste raspunsuri...
La m1 inveti exact aceleasi lectii ca la m2 numai ca nu atat de complexe sau faci lectii in plus?
La Informatica e greu de recuperat? Pot sa recuperez chestiile pe care le-ati facut voi (sa zicem ca un fel de rezumat) de pe internet?
Cum ti se pare matematica de clasa a XI-a?
Daca intre timp o sa mai am cate ceva de intrebat si esti dispusa sa raspunzi imi poti lasa te rog email-ul/Facebook?
Email:andis_23@yahoo.com

| AdelaElena88 a răspuns (pentru andrey2005):

Primii doi ani faci aceleași ore, și la m1 și la m2 ( eu asa stiu): 5 ore de mate, 3 sau 4 de romana, 2 de fizica, 2 de bio, 3 sau 2 de chimie(nu sunt sigura ideea e ca diferența nu e mare intre profile în primii doi ani ). În clasa a 11 a se schimba situația pentru ca la mate info începi sa ai mai multe ore de mate și info mai ales, iar la bio chimie NU mai faci deloc info, ai 3 ore de chimie, 2 de fizica și 2sau 3 bio ( asta e la liceul meu; știu licee care spuneau ca au și cate 4 ore de fizica pe săptămână și asa mai departe, acum depinde însă eu îți spun diferențele dintre cele 2 profile estimativ.
2.Informatica mie personal mi s-a părut grea. Se bazează foarte mult pe mate, materie la care nu exceleze dar învăț pentru o nota buna la bac.Nu poți sa înveți rezumate, baza o pui în a 9 a și a 10 a, degeaba înveți tu c++, dacă nu te a învățat nimeni algoritmii elementari în 9 10 și nu faci aplicatii. Dacă încerci sa înveți pe de rost; ia-ti gândul. EU m-am chinuit doi ani.
3.Eu la fizica și mate am profesori care nu fac mari diferențe intre profile ( la mate noi într adevăr nu facem șiruri, capitol care intra la admitere pentru facultățile de mate sau poli) Analiza nu e ușoară dar dacă faci multe exerciții și lucrezi îți intrii în mana; Algebra e absolut banala, cu matricele, la determinați ai câteva reguli dar e ok )
Ca o concluzie : dacă ești bun la mate și fizica și vrei ceva pe IT, poli, info și asa mai departe; Dacă însă vrei te tentează medicina, facultatea de bio, farmacie du te la bio chimie.Nu are sens sa dai la medicina și sa mergi la mate info, poți sa faci asta, dar eu consider ca te chinui.( valabil și invers). Partea bună e că diferențele nu sunt atât de mari ca filo și mate info. Multa bafta!

| AdelaElena88 a răspuns (pentru AdelaElena88):

PS: la mate este extrem de importanta baza din 9 10 ( fata ea nu faci nimic atât la analiza cat și la algebra)