| FeaRRR a întrebat:

Sunt elev in ultimul an de liceu. As dori totusi sa urmez o facultate. Sunt din Baia Mare. Imi place foarte mult engleza, un pic franceza si geografia. Mi-ar placea sa devin traducator. Ce facultate trebuie sa urmez, aia de Litere sau Limbi Moderne Aplicate?
Tin sa precizez ca imi place sa si conduc, am permis de conducere din clasa a XI-a si conduc zilnic. Mi-ar placea sa ma angajez ca si agent vanzari, dar am zis ca nu strica sa fac mai intai o facultate. As avea posibilitatea sa merg in Cluj, dar mi-ar fi foarte greu fara familie si iubita mea. Ar merita sa fac facultate aici in Baia-Mare? Daca cunoasteti pe cineva care a terminat la Litere sa imi spuneti detalii gen cum este orarul sau ce trebuie sa fac pentru a deveni traducator. Cate limbi straine trebuie sa cunosc si cum e admiterea la o asemenea facultate. Va multumesc si va urez si voua bafta in tot ceea ce faceti.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

Se intra de obicei pe baza unei admiteri la ambele limbi straine. Cel mai simplu si sigur e sa cauti site-ul facultatii, trebuie sa aiba. Acolo ai toate detaliile.