| AnonimGuy264 a întrebat:

Sunt foarte indecis in ultima perioadă, am încercat o mulțime de lucruri si am ajuns la concluzia ca ar trebuie sa învăț ceva. Spre exemplu: am învățat sa editez si de asemenea mai fac cateva comenzi ocazional pe fiverr, am încercat sa fac beat-uri insa nu reusesc sa gasesc programul potrivit. FL Studio mi se pare destul de avansat pentru mine, eu vreau sa creez beat-uri trap (daca știți voi un program in afară de FL Studio va rog sa-mi spuneti). Am deschis si un canal de Youtube cu un prieten in care creeam documentare. Un ultim lucru care mi-a placut este Graphic designer, insa este destul de mult de învățat, dar sunt dispus sa ma pun sa invat. Problema mea este urmatoarea: nu stiu ce sa fac, adica in ce domeniu sa aprofundez, sa învăț sa fac totul bine încât sa pot crea din acest lucru un job in viitor. Tin sa mentionez ca am 16 ani. Planul meu este sa plec in străinătate la 18 ani, aproximativ 2-3 ani insa nu imi doresc sa fac asta toata viața. Am auzit ca se câștigă bine daca esti producator sau Graphic designer, insa dupa cum am menționat, nu stiu ce sa aleg. Stiu ca poate o sa spuneti ca ar trebui a decid eu, dar m-am gandit toata vara la chestia asta si ma macină. Am reusit sa ajung la un level de 'intermediar' in edit, atat.

1 răspuns:
| PainTech a răspuns:

Destul de dificil cu muzica, nu știu cât de mult faci bani. Sunt destul de puține persoane care au nevoie de melodie custom și de multe ori apelează la profesioniști.

Pe YouTube deja sunt multe canale, șansă ai dacă vi ceva nou care prinde. Plus că durează mult, necesită efort și rabdare să crești și să menti canalul.

Ca edituri in Photoshop și partea de graphic designer - mi se pare cel mai ok pentru bani. Fiecare firma are nevoie de pliante, logo-uri și nebunii. Multe persoane sunt dispuse să plătească pentru câteva poze perfecte.

Părerea mea. Tu faci ceea ce îți place.