| Cocea_Adrian_Ionut_1985 a întrebat:

Salut tpu.Sunt in clasa a 8-a si vreau cu incapatanare sa dau la armata,pur si simplu ma fascineaza.Dar am o dilema:voiam sa aleg intre aviatia militara,jandarmerie si trupele speciale.Ce profil mi-ar trebui la liceu,ce probe se dau la fiecare, unde se afla scolile si toate informatiile necesare.Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| Viitorulapropiat a răspuns:

Salut..aceeasi dorinta o am si eu.Personal as alege aviatia militara( un vis de al meu sa pot zbura si sa pot vedea totul de sus) sau fortele speciale. Daca esti destul de bun la invatatura si ai medii mari, ai putea da la un liceu militar(sunt la Breaza, Campul Lung si numai retin exact, eu vreau sa intru la Breaza). Daca nu ai o situatie scolara foarte buna si nu esti inca pregatit fizic ai putea da la un profil sportiv sau la stiinte sociale si mai departe la Academia Militara.Atat la liceele militare cat si la Academia Militara dai o proba sportiva destul de riguroasa(alergare,flotari, tractiuni etc.), proba scrisa la limba si literatura romana, matematica si engleza. Daca treci toate aceste probe, vei fi suspus unui examen medical amanuntit.Se merita sa urmezi aceasta meserie, deoarece ai un salariu asigurat si vei avea o viata decenta.Mult succes, cine stie, poate vom fi colegi de armata.

| Cocea_Adrian_Ionut_1985 explică (pentru Viitorulapropiat):

Si eu ma gandeam sa dau la Breaza, dar opinia mea este ca iti pierzi 4 ani din tinerețe si oricum am auzit ca la academie nu prea conteaza daca ai facut liceul militar

| Viitorulapropiat a răspuns (pentru Cocea_Adrian_Ionut_1985):

Nu conteaza daca ai facut sau nu un liceu militar...acesta este asa, ca sa fi mai bine pregatit fizic, pregatire insa pe care o poti face si acasa.

Răspuns Apreciat de Editori
| alessia5158 a răspuns:

Iti vei creste sansele de a fi admis intr-o institutie militara de invatamant universitar daca vei alege si vei fi admis la unul din cele 3 colegii militare :
* Colegiul militar "Dimitrie Cantemir " din Breaza(http://www.cantemircml.ro/admiterea-in-colegiu/)
* Colegiul militar "Mihai Viteazau"-Alba Iulia (http://www.colmil-mv.ro/admitere.htm)
* Colegiul militar "Stefan cel Mare"-Campulung Moldovenesc(http://www.colmil_sm.forter.ro/admitere.php)

Toate cele trei colegii militare sunt licee din filiera vocationala dar cu un profil real (matematica-informatica).
Iti poti face o idee daca te documentezi despre admiterea 2016 (etapele admiterii, SUBIECTELE la din anii anteriori, modul de calcul al mediei de admitere, probele fizice, adresele birourilor judetene de informare-recrutare etc.) de pe site-ul acestora. Procedurile de recrutare, selectie si concursul propriu zis se desfasoara identic( dupa aceleasi metodologii!) la toate cele 3 colegii.

3 răspunsuri:
| HKr22 a răspuns:

Proba fizica(alergare) scrisa la istorie, engleza si romana.o locatie Campul Lung

| lolita147 a răspuns:

Ca sa ajungi in armata ar fi bine sa mergi la un liceu militar. Nu stiu unde locuiesti, deci cauta pe google cel mai apropiat liceu militar. Stiu ca este unul in Campu Lung, s-a dus un coleg de-al meu acolo.
Vei da o proba sportiva cu cateva luni inainte de evaluarea nationala. Vei da si probe la istorie, romana (si engleza, cred)
Daca treci probele astea cu nota destul de mare (peste 8 si ceva), esti ca si intrat, pentru ca la evaluarea nationala nu mai conteaza atat de mult nota, numai sa fie peste 5.
Stiu ca trebuie sa mergi cu parintii la liceul militar la care vrei si sa luati niste fise pe care le completati, dar din moment ce esti intr-a opta, dirigintele te va informa in legatura cu toate actele necesare pentru inscriere.