| Zackyy a întrebat:

Sunt in clasa a VIII-a si as vrea sa urmez un liceu militar, mai exact cel din Breaza. Media generala din clasele 5-8 o am aproximativ 9.50 si la simularile de la romana si matematica dupa calculele mele iau 8-9 la romana, respectiv 7-8 la matematica.

Intrebarile mele sunt:
1. Credeti ca ma incadrez in medie? (intre mediile de la simulare si cea de la examen nu cred ca va fi mare diferenta). Proba sportiva si cea psihologica o iau eu...
2. Care sunt notele care trebuie sa le iau la probele de la romana si matematica care se dau la ei?
3. Cum credeti ca este liceul militar? Eu nu pot rezista fara 2-3 ore de timp liber (PC), credeti ca acolo se da timp liber, daca da, cam cat mai exact?

Răspuns Câştigător
| Boncea_Narcis_1994 a răspuns:

O sa-ti explic eu mai bine pentru ca am fost la o scoala de genul asta si nu este deloc usor! Cu media te incadrezi, nu fi inca prea increzator ca o sa treci probele de fizica si psihologicul prea usor, trebuie sa urmezi unele cursuri inainte daca isi permit parinti. Timp liber o sa ai si acolo dar sunt anumite reguli pe care trebuie sa le respecti.
Si nu cred ca intrebarea despre timpul liber e tocmai adecvata pentru un liceu care necesita multe sacrifici, daca vrei sa ajungi acolo in varf, ca dupa terminarea liceului sa te bucuri si de un loc de munca bine platit ..trebuie sa te straduiesti mult ..si sa lasi mai usor calculatorul!

1 răspuns:
| CrazyM4x a răspuns:

Salutari! Ma bucur ca iti doresti o cariera militara si cu putin noroc, poate ca o vei dobandi. Admiterea e in felul urmator:
Proba sportiva care consta in traseu aplicativ si trebuie parcurs in maxim 1:15 min parca, si imediat dupa astea alergare de rezistenta 1000 de metri in 4 minute. Inainte de proba sportiva, ai de dat 3 teste psihologice : 2de gandire si unul de personalitate. Dupa probele sportive urmeaza un interviu unde o sa iti puna cateva intrebari despre intentiile tale. Dupa ce le-ai luat pe toate, iti elibereaza o adeverinta pecum ca esti apt pentru a continua admiterea.
Te cheama dupa ce ai terminat scoalA si dai testele de romana si mate (grila). Subiecte gasesti pe net, si mie mi s-a intamplat sa imi pice cateva ex din subiectele din anii trecuti. Trebuie sa iei minim 5 si media dintre ele sa fie 6. In anul in care am dat eu, 2010, ultima medie de admitere a fost 9, 09. Aici e baiul, cel mai greu pas. Eu unul am luat toate probele lejer, si nu m-am antrenat mai deloc, insa eu am un corp mai sportiv. Daca simti ca trebuie sa te antrenezi, fa-o. O sa ai timp liber cam 1 ora pe zi. Deci tu decizi.