| alexcoman34 a întrebat:

sunt plecat în Anglia de 1 săptămâna, la reparat de paleți, dar e nasol aici, trebuie să merg aproximativ 1 ora cu bicicleta, nu mai zic ca ies transpirat de acolo din hala aia și apoi dau la pedale. Nu prea vreau sa mai stau, numai datoriile sunt 350 de lire, biletul de avion, chiria, drumul de la aeroport.As reveni în țară si sa mai stau 1-2 săptămâni sa imi fac bani pentru scoala de șoferi și să plec de aici, stau in niște condiții cam grele, deci sper sa mai rămân puțin și pa, nu vreau sa mă nenorocesc aici pentru 400 de lire pe săptămâna, pentru ca a început să ma doară spatele și mi-e frică, mai dorm si pe o jumate de canapea.Ce ma sfătuiți să fac?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Frate draga,
Pentru bani buni trebuie sa si muncesti!

400 lire saptamanal inseamna 1800 lire intr-o luna, adica cca. 9000 (noua mii) lei, bani pentru care in tara trebuie sa muncesti un jumat de an! Iar intr-un an sunt peste 100 MII de lei, salarul pe 5-6 ani.

Este greu sa te obisnuiesti cu munca fizica mai grea, dar dupa cateva luni deja le vei face fata mult mai usor.

E alegerea TA, daca renunti doar la nivelul unui carnet de sofer sau vrei sa-ti aduni si de o masina si casa buna. happy

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Strange bani de permis si te intorci la tine, 2000£ ajung

| darrio2007 a răspuns:

E bine cu 400 de lire pe saptamana. Credeai ca te asteapta aia cu flori in gara?

| Liviu a răspuns:

Asta e strainatatea, si cand vezi cum vin unii figuranti cu bani de acolo vai tulai mama, mie imi plac smecherasi astia care vin din tari straine in care isi mananca din C*R sa isi poata plati chiria.Si in Romania nu le mai ajungi la nas.Cat despre problema ta, da si eu am fost plecat 2 saptamani, ceva mizer, fara contract, o teapa pe scurt.De atunci mi-am dat seama ca strainatatea e doar daca te duci la sigur sau oarecum sigur happy nu te duci sa te nenorocesti.Uni vin cu idei ca vai esti tanar.Din contra, find tanar nu te astepti sa te nenorocesti ca apoi venin in Romania sa numai fi bun de NICI o munca.

| ibaal a răspuns (pentru Liviu):

Ca bine zici, Liviule! Asa e.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai numai o săptămână eu zic să mai stai puținm măcar o lună întreagă. Acolo situația s-ar putea să se amelioreze în timp pentru tine, aici sunt puține șanse. Dacă ai făcut efortul să ajungi până acolo și ai de lucru, încearcă să fructifici acest efort, măcar după o lună să ai o sumă, să simți că a meritat. După o lună o să te obișnuiești și nu o să ți se mai pară totul așa de greu. Apoi faci bilanțul lunii și evaluezi, ce șanse mai ai acolo și ce te așteaptă acasă.

| Panamax a răspuns:

In tara pentru aceeasi munca esti platit 300 lei pe saptamana.
9 ore pe zi plus sambata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu stiu la ce te asteptai. Vroiai sa te cazeze la hilton? Am avut si eu un job de mergeam cu bicicleta 2 ore nu una.
Apoi cu timpul am gasit ceva mai bun. Si cazare poti gasi mai bine.

| DenisANO a răspuns:

Eu zic sa faci cativa banuti si sa mergi in tara, cu carnetul de sofer faci multe. stiu cum e sa fi plecat din tara si sa ai conditii de rahat. mult noroc si sanatate pe acolo.