| CondoM a întrebat:

Salut TPU.
Un prieten vrea sa se angajeze în armata și mi-a spus ca cei de la centru o sa ii dea o foaie sa semneze daca este de acord sa se duca în teatrele de operațiuni, este adevărat?

Răspuns Câştigător
| darrio2007 a răspuns:

Mai intai va trebui sa lucreze o perioada in tara. Mai tarziu i se va face aceasta propunere.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În teatrele de operațiuni, adică la război, nu se merge așa. Acesta nu este în nici un caz, criteriu de angajare.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ca sa se angajeze in armata trebuie sa aiba pregatire militara. Din cate stiu, ultimul contigent de militari cu armata obligatorie s-a eliberat in ianuarie 2007. Pentru a fi angajat direct in armata ca luptator trebuie sa ai cel mult 28 de ani. Calculeaza daca mai sunt asemenea militari in rezerva.
In acest caz tinerii care vor sa se incadreze in armata ca luptatori (SGP) trebuie sa urmeze un curs de pregatire militara de 6 luni, iar apoi sunt repartizati in unitatile operative, unde-si continua pregatirea.
Pentru ca sa mearga in teatrele de operatiuni trebuie sa aiba oarece vechime: in jur de 3 ani de la incadrare.
Ceea ce primeste la Centrul militar este adevarat. Dar acest lucru este ca un act aditional la contract ca in caz ca va fi propus, nu poate sa refuze.

| Zuzu1991 a răspuns:

NU, in teatrele de operatiuni ajungi numai in doua conditii:
te oferi voluntar (si esti platit mult mai bine, insa doar pare, pentru ca daca te intorci cu PTSD nu o sa iti ajunga banii ca sa te tratezi si pe rrrominica o doare in cot)
sau in cazuri grave, cand inamicii intra pe teritoriu NATO sau mai rau pe teritoriul Romaniei

| Irinelp a răspuns:

Nu dacă este de acord să meargă în teatrele de operare ci o foaie pe care sunt trecute riscurile și trebuie să o semneze pentru a confirma că este de acord.