| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa ma ajutati cu o parere. De curand am aplicat la un call center cunoscut(anuntul era pe internet postat). In anunt specifica ca trebuie sa ne descurcam in limba engleza. Call center-ul este in limba romana. In CV la mine scrie ca stiu Engleza la nivel "Incepator" - adica nu stiu limba engleza la un nivel conversational. Eu intr-un fel nu i-am mintit pentru ca ceea ce in CV scris e adevarat, insa ei m-au sunat pentru angajare. Eu zic ca odata ce m-au sunat au vazut ca nu stiu limba Engleza la un nivel conversational. Poate influenta acest lucru viitorul meu loc de munca? De exemplu ei pot face in asa fel incat persoanele care ma suna sa vorbeasca limba romana? Am vazut pe internet ca la call centere cand suni poti opta pentru limba romana sau limba engleza. Eu zic ca odata ce au vazut ca nu stiu limba engleza la nivelul pe care ei il doresc nu m-ar fi sunat daca era ceva "obligatoriu", poate este doar optional. Voi ce credeti. Va rog sa ma ajutati. Rog seriozitate.

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Exista posibilitatea sa ti se dea numai apeluri in romana. Sigur, salariul va fi semnificativ mai mic ca al celor care au apeluri si in engleza.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti sigura ca ai aplicat la un call center?
Pentru ca nu face sens ce spui, se cere engleza dar nivel incepator, pentru ca, ca incepator nu poti comunica cu cei de la telefon deloc.
Cel mai probabil, postul este de videochat, unde trebuie sa spui "buna si....la revedere" in rest sa te dezbraci si sa faci ce ti se cere.
Va trebuii sa ceri mai multe amanunte despre acest job, daca nu stii de fapt ce este, pentru ca sub un asemenea anunt, sunt si chestii mascate.

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Buna. Sigur postul este de call center. Engleza nivel incepator stiu eu (si in CV scrie asa), insa ei m-au sunat desi nu stiu engleza la nivel conversational.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti-am mai spus, ce apare pe internet are anumite cerinte mascate.
IN nici un call enter din lume nu se cere "engleza incepator" decat la un centru de videochat, unde nu trebuie sa sui mai multe de : "buna"... si "la revedere".
Nu vezi ca nu face nici un sens cerinta lor?
In plus, tu nu ai fost la interviu pe real, ai sustinut unul la telefon, asa-i?
Te-au intrebat si cum arati? Sau ti-au cerut poza?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Asta incerc sa-ti zic. Nu-mi cer engleza incepator(ci conversional-in anuntul lor). Iar interviul a fost face to face cu o firma foarte cunoscuta de call center

| WaterDrop a răspuns:

Cel mai probabil vei fi bagat intr-o perioada de training de o luna, timp in care vei invata propozitii termeni specifi in limba engleza si cum trebuie sa procedezi cu clientii straini.Te`au sunat pentru ca sunt disperati si au nevoie de oameni.

| BroascaCuElice a răspuns:

Depinde daca call center-ul e unul international care se ocupa si de clientii din alte tari, daca e asa atunci faptul ca nu vorbesti engleza fluent o sa aiba o influenta majora.