| Dia07 a întrebat:

Salut TPU
Va rog sa ma ajutati, vreau sa dau la facultate la arhitectura/design.(anul viitor). Acum ca sunt in toi pregatirile, vreau sa stiu ce ma asteapta, pe site-urile facultatilor nu gasesc anumite detalii.
Este vorba de ULBS-conservare si restaurare, SIBIU
UAUIM-sectia conservare si restaurare din Sibiu
UPT-mobilier si amenajari interioare, Timisoara.

ULBS-merita? Despre ce este vorba in facultate? Ce inveti mai exact? Eu stiam ca fiind vorba de conservare si restaurare se merge pe partea practica, desene, schite nu pe picturi! Mai este vorba despre un DOSAR, MAPA, cu minim 10 desene. Pe site-ul facultatii nu scrie ce dimensiuni trebuie sa aiba mapa, foi A4? A3? Desene in creion despre mobilier, cladiri, parcuri restaurate sau despre picturi?!

UAUIM-nu gasesc nicaieri o programa, ce carti ar trebui citite, ce calitati trebuie sa am sa intru. Ce parte a desenului tehnic trebuie invatata, ce perspective etc.

UPT-pregatirea e la fel ca la anrhitectura? E ceva pe care se axeaza mai mult?

Va rog sa-mi scrieti si impresiile voastre daca ati fost/sunteti studenti despre facultati. Daca merita, ce iesi dupa, ce oportunitati ai, cum a fost admiterea.
Sper ca m-am facut inteleasa, va multumesc anticipat pentru raspunsuri!

1 răspuns:
| justadream94 a răspuns:

Cred ca ti-am mai scris mai devreme..As sugera arhitectura generala -Proiectare de case, cladiri de birouri, muzee si ce o mai fi..Adica un domeniu care iti poate asigura mai multe variantec ca job dupa ce termini.