| Miuletz a întrebat:

Salut TPU! Voiam sa ma angajez la foodpanda/tazz/glovo si nu stiu exact ce documente imi trebuie. Cei de la foodpanda mi-au trimis un email prin care au cerut:

"1. Certificat de înregistrare PFA / SRL/ ÎI

2. Certificat constatator

3. Copie CI

4. Cont IBAN deschis pe PFA / SRL/ ÎI"

Ce este mai exact acest certificat de inregistrate si de constatator? De unde fac rost de ele? Si contul IBAN este contul cardului meu? Sau trebuie sa deschid un cont intr-un anumit loc? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Dintrebare a răspuns:

Vrei sa te angajezi pe post de curier, nu? Cred ca ai aplicat gresit la sectiunea unde se inroleaza firmele. Esti o persoana fizica, nu ai nevoie de primele 2 puncte. Nu trebuie sa iti faci firma pentru a presta serviciul de curier. Trimite-le un mail si clarifica situatia

| Miuletz explică (pentru Dintrebare):

Da. Multumesc, probabil am aplicat gresit atunci, mi se pare ciudat ca mi-au cerut actele alea.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Certificatul se emite de catre justitie si pentru asta trebuie sa-ti infintezi o persoana juridica. Exemplu PFA: https://bit.ly/3iD4i0b
Certificat constatator: https://bit.ly/3izrufG
Cu actele firmei iti faci cont la o banca si acel IBAN (24 de cifre si litere de la banca) te duci la ei.