| Arbeloa a întrebat:

Vreau sa dau la academia militara din sibiu. Am unele intrebari. Deci, sunt mai multe domenii, va rog sa mi spuneti cu ce se ocupa mai exact acestea(fix ceea ce faci dupa ce te ai angajat), care domeniu e mai usor d.p.d.v al materiilor, al gradului de dificultate, timpului ocupat, etc. Si nu in ultimul rand, cam care ar fi salariul aproximativ la debut? Si cu cat poti avansa treptat in timp?
Domeniile:
Managementul sistemelor de comunicatii militare
Managementul organizatiei
Contabilitate si informatica de gestiune
Administratie publica
Leadership militar

Multumesc.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Ce sa-ti explicam? Sunt lucruri de specialitate militara nu se pot explica civilior. Oricum, in mare vine cam asa: primul domeniu este cel de transmisiuni militare prin fir sau unde radio. Al doilea este vorba de a sti sa conduci. Un fel directori executivi. Al treilea este chiar ce citesti: contabili si economisti informatizati.
A patra este mai complicata fiind vorba de pregatirea unor specialisti in domenii publice: cercetare, conducere a unor unitati administrative, etc.
Iar ultima este pentru comandantii de subunitati, unitati si mari unitati. Cei care dau ordine.