| Andreea_Nicoleta_2000 a întrebat:

Salut TPU! Vreau sa dau la politie acum din sursa externa si voi da test numai din legi. Repet, doar din legi. Stie cineva vreo aplicație sau vreo modalitate mai usoara de a le învață? Gen chestionare etc. Eu am gasit aplicatii cu teste doar la romana si engleza...

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Vrei sa dai test de angajare in Politie, sau sa faci Academia de Politie?

In ce priveste invtarea legilor si efectuarea grilelor cu intrebari, intotdeauna se incepe cu invatarea legislatiei de la A la Z si cand o stapanesti foarte bine, te apuci de chestionare, ca altfel nu face sens sa o iei pe ghicite, la raspunsuri, fara sa stii legislatia.

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru Violleta2022):

Asta si voi face, dar m-ar ajuta si niște chestionare

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Tot nu ai raspuns la ce te-am intrebat?
te angajezi in Politie sau mergi la academia de Politie?

| Andreea_Nicoleta_2000 explică (pentru Violleta2022):

Din sursa externa

| Violleta2022 a răspuns (pentru Andreea_Nicoleta_2000):

Ce vrei sa spui prin: de la tara, din strainatate, dintr-o profesionala?
Poti sa fii mai clara?
Evident ca nu-ti raspudne nimeni pentru ca nu dai nici un fel de informatie clara?
Cati ani ai si la ce scoala vrei sa mergi: liceu de Politie sau la facultate, adica Academie de Politie?
ori ai deja 25 de ani si ai terminat liceul, facultate samd... vrand acum sa dai la Politie, ca subofiter, ori simplu angajat?

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns (pentru Violleta2022):

Doamna, fata candidează pe locurile scoase pentru încadrare directa, adică fata o sa dea examen doar din legi, nu din romana și engleza. Dacă ia examenul ala este angajata în politie și pe parcurs de (2 ani mi se pare) o sa facă un curs. Deci nu e academie nu e școală de subofițeri.
Ca să ii răspund fetei la întrebare... Pune și scrie legile complete undeva. După din ele scoate informația esențială ( legile îs pline de cuvinte inutile) și ți-o notezi undeva. Și înveți ceea ce ai extras. Succes la examenul pentru ajutor de șef de postwinking. Vezi ca o sa ai de munca de o sa îți vina rău