| MariusDogaru a întrebat:

vreau sa ma fac politist dar nu stiu alte limbi straine, si examenul de admitere la academia de politie prevede cunoasterea unei limbi straine, se poate si fara?
Presupun ca mai exista politisti care nu stiu nici o limba straina. PS vreau sa lucrez la penitencir daca asta conteaza.

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Pentru Facultatea de Poliţie este OBLIGATORIU să cunoşti o limbă străină!

"Art. 55 (1) Proba de evaluare a cunoştinţelor la Facultatea de Poliţie constă în aplicarea unui Test grilă la disciplinele: Istorie, Limba română şi Limba străină.
(2) Proba la limba străină va fi susţinută la disciplina la care a optat candidatul prin Cererea de participare la concursul de admitere, depusă la unitatea de recrutare. Candidatul poate opta doar pentru una din următoarele discipline: Limba engleză, Limba franceză, Limba germană, Limba rusă şi Limba spaniolă.
Art. 56 (1) Testul grilă se elaborează sub forma unui chestionar cu întrebări din cadrul celor trei discipline ale probei de concurs.
(2) Întrebările din chestionar se întocmesc, se evaluează şi se notează separat, pe discipline.
(3) Timpul alocat desfăşurării probei este de 4 ore.
(4) Manualele şcolare şi tematica pentru disciplinele de concurs sunt cele prevăzute pentru examenul de bacalaureat 2015 (Anexa nr.2) şi sunt afişate pe site-ul Academiei." - SURSA = Regulamentul de la linkul oficial :
http://www.academiadepolitie.ro/......100315.pdf

Toate cele bune!

| K0sti a răspuns:

Invata!

Răspuns utilizator avertizat