| ovidiumarian a întrebat:

Vreau sa stiu daca exista vreo varianta sa ma pot muta pe MAI, eu sunt in MAPN acum, la Maistri Militari, elev. Mentionez ca sunt pe arma tancuri, pot sa prind repartitie in Bucuresti?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De mutat nu te poti muta ci doar sa platesti scolarizarea si sa dai examen la MAI. Poti prinde repartitie in Bucuresti daca inveti bine.

| ovidiumarian explică (pentru Salontanul):

Sunt in primul an. Da, as prefera sa platesc. In ce consta examenul, imi poti da mai multe detalii?

| Salontanul a răspuns (pentru ovidiumarian):

Depinde unde vrei sa mergi. La ei nu ma pricep dar cred ca nu au MM. Doar subofiteri si agenti la politie, jandarmi, si pompieri: http://www.mai.gov.ro/index06_2.html

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Te poti transfera de la o scoala postliceala militara de maistrii militari la alta unitate de invatamant postliceal care NU apartine MApN ( de exemplu, la o scoala postliceala de agenti de politie care face parte din structura unitatilor de invatamant MAI).
Citeste-ti cu atentie Contractul educational pe care l-ai semnat! Verifica la capitolul "Obligatiile partilor" in care dintre situatiile de incetare a calitatii de elev la o scoala postliceala de maistrii militari esti obligat sa restitui cheltuielile de intretinere si instruire efectuate de MApN pe timpul scolarizarii tale.
Calitatea de elev in invatamantul postliceal militar inceteaza, conform Art.140, litera b) din Ordinul Ministrului 122/2016 "in cazul transferului intr-o unitate de invatamant care nu apartine MApN"(http://www.monitoruljuridic.ro/......2857.html)

| ovidiumarian explică (pentru alessia5158):

Iti multumesc Alessia. Si cum pot proceda, as vrea sa ma transfer. Ce pot face, cum sa procedez?

| alessia5158 a răspuns (pentru ovidiumarian):

Nu pot sa-ti spun decat ceea ce este prevazut in Ordinul Ministrului Apararii nr. 122/2016 la Art.102, punctul (3) din care citez :
"Art.102
(3) În situația prevăzută la art. 101 lit. c), transferul se efectuează cu avizul consiliului de administrație al școlii și aprobarea consiliului de administrație al unității de învățământ unde se transferă elevul, cu informarea ierarhică a șefului categoriei de forțe a armatei care are în subordine unitatea de învățământ postliceal militar, precum și a șefului Direcției management resurse umane."

Mai jos, vezi alte doua articole din actul normativ mai sus mentionat, articole care te intereseaza :
"Art. 101. -

Elevii din școlile militare de maiștri militari și subofițeri se pot transfera la cerere, în cadrul aceluiași program de studii, în limita cifrei de școlarizare aprobate, în primele 30 de zile de la începerea cursurilor în anul I de studii, astfel:

a) în cadrul aceleiași școli, de la o specializare la alta;

b) de la o școală militară de maiștri militari și subofițeri la alta;

c) dintr-o școală militară de maiștri militari și subofițeri într-o altă unitate de învățământ postliceal care nu aparține MApN."

Art. 104. -

(1) Calitatea de elev în învățământul postliceal militar încetează în următoarele situații :
a) la absolvirea școlii;

b) în cazul transferului într-o unitate de învățământ care nu aparține MApN;

c) în cazul admiterii la un program de formare inițială a ofițerilor în activitate;

d) în cazul exmatriculării;

e) la cererea scrisă a elevului, caz în care acesta se consideră retras;

f) dacă nu se prezintă la cursuri în termen de 3 zile de la data începerii acestora, fără să justifice absențele;

g) în cazul în care este declarat "inapt medical";

h) când sunt condamnați prin hotărâre judecătorească definitivă la pedeapsa închisorii cu executarea acesteia;

i) în cazul condamnării definitive la pedeapsa închisorii, cu suspendarea executării acesteia, în baza deciziei consiliului de administrație, la propunerea consiliului profesoral.

(2) În cazul în care calitatea de elev în învățământul postliceal militar încetează potrivit prevederilor alin. (1) lit. b), d), e), h) sau i) elevii au obligația să restituie cheltuielile de întreținere și instruire efectuate de MApN pe timpul școlarizării.
(3) Prevederile alin. (2) nu se aplică elevilor înmatriculați în primul an care au depus cerere scrisă în termen de 5 zile de la începutul cursurilor și celor prevăzuți la alin. (1) lit. c) și g) pe tot parcursul programului de formare.

(4) Elevii declarați "inapt medical" în ultimul semestru din anul terminal al programelor de studii cu durata mai mare de 1 an pot continua studiile în învățământul postliceal militar, fără suportarea cheltuielilor de întreținere și instruire aferente perioadei de școlarizare rămase până la absolvire și fără a li se acorda primul grad militar la finalizarea studiilor. "

Deci, din articolele citate mai sus se poate concluziona ca:
1.te poti transfera "dintr-o școală militară de maiștri militari și subofițeri într-o altă unitate de învățământ postliceal care nu aparține MApN" NUMAI in primele 30 de zile de la începerea cursurilor în anul I de studii (Art.101).
2.Daca esti scolarizat pentru alti beneficiari din afara MApN-ului, transferul în oricare dintre situațiile prevăzute la art. 101, "este condiționat de solicitarea și obținerea avizului acestor structuri"(Art.102, punctul 4 :"Transferul elevilor școlarizați pentru alți beneficiari, din afara MApN, în oricare dintre situațiile prevăzute la art. 101, este condiționat de solicitarea și obținerea avizului acestor structuri.")
3. Daca nu esti scolarizat pentru alti beneficiari din afara MApN si daca nu-ti place specializarea la care esti, poti alege sa te transferi in cadrul aceleiasi scoli dar la alta specializare. In vederea transferului la alta specializare, faci o cerere adresata Consiliului de administratie al scolii prin care soliciti transferul la respectiva specializare si o depui la secretariat.