| qtrix a întrebat:

Vreau si eu sa stiu cate tipuri de ingineri exista si unde studiez ca sa ajung sa practic aceea meserie? Dau Fundahappy

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Intai, trebuie sa stii ce inseamna termenul "inginer"--- vezi in dex:http://dexonline.ro/definitie/inginer

Asa sa intelegi ca termenul de "inginer" este doar un titlu ---este ca si cum ai spune "profesor" fara sa precizezi specialitatea profesorului respectiv( profesor de matematica, de romana etc.).
Titlul de "inginer"este urmat de denumirea specializarii tehnice in care s-a pregatit pe parcursul anilor de studii din facultate. De exemplu : inginer constructii civile(facultatea de constructii), inginer instalatii(facultatea de instalatii), inginer chimist(facultatea de chimie), inginer agronom(facultatea de agronomie), inginer electronist(facultatea de electronica), inginer mecatronist(facultatea de constructii de masini), inginer horticultor(facultatea de horticultura), inginer IT(facultatea de automatica si calculatoare), inginer mecanic( facultatea de mecanica)etc. etc.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

Cam multe tipuri de ingineri sunt.Nu stau sa le enumar.Ca sa ajungi inginer trebuie sa faci o facultate.Pe specificul care doresti.Ma mir ca nu stii asta.