| silviu_7255 a întrebat:

Salut tuturor! Am si eu o intrebare: inca de pe acum ma gandesc ce voi face cand voi termina liceul; as vrea sa-mi impartasiti ideeile voastre despre ce as putea deveni, in ce domeniu sa ma bazez si multe altele. Stiu ca unii dintre voi o sa spuna ca "alege ce iti place tie", dar sincer nici eu nu stiu ce as vrea. Astept mesajele voastre!

Răspuns Câştigător
| Madalichka a răspuns:

Pai macar domeniul trebuie sa ti-l alegi tu. Noi nu avem de unde sa stim ce abilitati si pasiuni ai. Gandeste-te la ce iti place sa faci, la ce materii ai note bune, la ce ti s-a spus ca ai talent si orienteaza-te asa.
Degeaba iti spune cineva sa te faci de exemplu avocat sau inginer, daca tu n-ai nicio treaba cu aceste doua meserii si te pricepi in schimb la arte (tot un exemplu).
Deci, gandeste-te la ce iti place deja si la ce esti bun deja.

2 răspunsuri:
| kidu03 a răspuns:

Pai chiar ar trebui sa alegi ce iti place tie! Uite niste idei:
1.doctor
2. avocat
3.pshiholog
4.profesor
5.actor/cantaret(daca ai talent)
6.translator
7.manager
Orice iti place tie.Nu pot alege altii in locul tau.happy

| AmelieIdk a răspuns:

Umm...Eu m-am gandit la o cariera in politica. xD Diplomat, ambasadorlaughing Ori crainic TV, urmatoarea Andreea Esca laughing Asta pentru ca mi-am ales domeniul inclinat spre uman si limbi straine.big grinhappy Insa, daca esti profil real poti sa te faci arhitect ori doctor...Ma rog, eu acum dau exemple cat mai banoase posibil laughing -"banos" se aplica pentru al doilea job oriunde in afara romaniei-Insa, stai linistit. Probabil ca mai ai timp sa te gandesti si sa iti descoperi vocatia pana termini liceul.big grinhappy