| ComandoFOS01 a întrebat:

Salut tuturor.
De curând am terminat liceul, am absolvit și bacalaureatul etc bla bla. ( 7.53 )
După ce am terminat am hotărât sa merg la jandarmi dar din păcate nu prea ma simt pregătit. Părinții mei oarecum ma obliga sa merg sa dau, fac ore in particular și toate cele dar nu ma simt pregătit.
Chestia e ca eu as vrea sa merg pe tir după ce fac 21 de ani. Si mei nici nu vor sa audă așa ceva.
După părerea voastra ar fi o alegere buna sa merg pe tir? Numai intre volan și scaun ma regăsesc, nu cred ca a fost pana acum sa nu pot conduce ceva chiar și când nu aveam permis (nu pe drumuri publice ), credeti ca merita ani la rând sa tot încerc la jandarmi sau merita sa fac ceea ce îmi place? Adică sa merg pe tir... oarecum ii un disconfort fiindca nu ma simt împlinit adică mno, toată lumea te întreabă dacă ai intrat undeva, unde lucrezi și e deranjant câteodată

6 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Fa ce iti place, ca doar nu te tin parintii in spate... te-au tinut destul, acum e si cazul sa iti vezi de drumul tau. P.S. Ai tai sunt macar unul bugetari, eventual la jandarmi/administratie? Asa s-ar cam explica treaba...

| ComandoFOS01 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mulțumesc pentru răspuns
Niciunul din părinții mei nu sunt bugetari sau cu o funcție foarte înaltă
Pur și simplu ei vor sa ajung in cadrul MAI.
Și eu mi-as dori asta dar mi-e silă un pic nu vreau sa deschid alt subiect și plus de asta m-am cam saturat de învățat. vreau sa fac ceea ce îmi place. as sta încontinuu la volan!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ComandoFOS01):

Trebuie sa te gindesti si pe termen lung:

1. In maxim 10 ani joburile umane din domeniul asta vor fi automatizate. 10 ani e o estimare optimista.
2. Presupunind ca se vor mai cauta soferi umani si peste 30 de ani, trebuie sa ai in vedere ca de pe la 40-45 incolo s-ar putea sa nu mai vrei asa de mult sa stai la volan.

MAI-ul pare asa super-job pentru multi. Teoretic e, ca pe la 45-5o maxim te poti pensiona. Asta daca nu te omoara careva pana atunci, la cit de prost sunt facute legile. Bine, daca intri pe felia asta cu gandul la spaga samd... nu comentez. Prefer ca fiica-mea sa faca video chat decat sa promoveze in politica ca de-alde Elena Udrea...

| ComandoFOS01 explică (pentru GabiDumitrescu):

Da... ambele meserii au dezavantaje și avantaje
Singura chestie la care ma gândesc e faptul ca nu voi putea fii permanent șofer pe tir, încă sunt tânăr. de la 21 de ani pana pe la 28-30 o sa am timp chiar dacă o sa fiu căsătorit ( poate am norocu și dau de o soție intelegatoare ) dar problema e ca o sa apara primii copii... o sa aibă nevoie de educație șamd. deci nu voi putea fi permanent șofer aia ma deranjează

| anonimg a răspuns:

Pe frig, ploaie sau căldură, este mai bine să stai în cabină decât să te bați cu oamenii.

Răspuns utilizator avertizat