| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor.Deci vreau la politie la jandarmi sau la penitenciar oriunde dar sa fie in domeniu. Faza e ca in clasa 9 si a 10 a am avut 10 la purtare ..si in a 11 am avut pana la 7 deoarece am avut niste probleme de sanatate si o trebuit sa stau acasa iar in a 12 a sper sa am 10 in continuare. Daca e pe baza problemelor medicale mai pot merge? Chiar vreau foarte mult si daca e sa impart la 4 cei 4 ani imi iese media de la purtare 9 sau si 8 daca ar iesi ar fi ok.Va rog spuneti-mi ca pot sa candidez.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a candida la scolile MAI trebuie sa ai media generala la purtare a anilor de liceu de cel putin 9. In cazul tau rezulta media 9, 25 (37:4), asa ca indeplinesti aceasta conditie si vei putea candida.

Răspuns utilizator avertizat
| Ioandelasal a răspuns (pentru Joker3134):

Sporul de vechime se da pentru intreaga perioada lucrata, asa ca acesta creste in continuare.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, poți să candidezi.

| DanielPH a răspuns:

Salut!
Cei de la MAI au un barem cu boli/probleme, iar daca ai avut in ultimul timp, sau ai una dintre ele, esti respins. Il poti inspecta aici:
https://www.google.com/......https?/url

Daca l-ai revizuit si nu ai nimic ce te-ar putea desemna "inapt" poti merge la ei, la resurse umane, in judetul de care apartii si sa vorbesti cu ei pe tema abseteismului, si categoric vei primi o derogare, cel mai probabil in iarna, pana sa se depuna dosarele. Vei avea ceva de umblat, insa eu zic ca merita. Acolo sunt oameni, vor intelege. N-ai facut prostii sa ti-o scada, asadar...da-i bice!
A...si fara mami si tati dupa tine, acolo nu esti vazut prea bine cu ei dupa tine.
Si...sa stii ca exista si pompierii militari! :)
Ganduri bune si mult noroc!