| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor!
Sunt un pusti de clasa a XII care urmeaza sa dea bacul si apoi sa mearga la facultate.
As dori, daca se poate, sfaturi cu privire la ce facultate sa merg, tinand cont de urmatoarele:
-Sunt foarte foarte deschis si consider ca am timp suficient sa invat pentru o eventuala admitere
-Vreau pur si simplu bani laughing, si stiu ca o sa sune aiurea sau mna. ideea e ca sunt foarte capabil sa invat, am tot invatat pana acum, de aceea doream sa merg spre medicina, dar nu pot face medicina pentru bani, si nu pentru ca nu as da randament ci pentru ca dureaza foarte mult si eu nu prea imi permit, situatia mea de acasa este extrem, dar extrem de teribila, intrucat sunt nevoit sa ies pe bani cat de repede se poate, sau cel putin nu repede dar garantat. de aceea mi-e teama cu medicina. Nu vreau sa intelegeti ca nu as lua munca de medic in serios si ca as deveni un medic care exista deja in Romania(adica un medic... stiti voi la ce ma refer.) as lua-o foarte in serios, este oarecum visul meu si cam asta ma vad, dar tinand cont de imprejurari... sunt cam fortat sa ma las pe mine la o parte.
-alta optiune ar mai fi fost Ingineria Medicala, dar nu stiu cat de bine se castiga... are 4 ani, ceea ce e avantajos, dar nu cunosc detalii cu privire la partea financiara.
repet, sunt deschis la orice... IT mate fizica orice.
Multumesc frumos pentru ca ati avut rabdare laughing)

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa stii ca, nici o facultate nu vine cu job asigurat!
Anual ies cam 5000 de studenti de pe bancile facultatii (de la toate facultatile din tara, atat private cat si de stat). Acesti absolventi nu au joburi si nu vor avea pentru urmatorii ani, decat cei norocosi care reusesc sa gaseasca un loc oriunde, nu doar pe calificarea cu care au iesit din facultate, pentru ca, economia tarii nu este atat de prospera sa apara 5000 de locuri noi de munca, in fiecare an. Asa ca, aparand anual 100-500 de locuri noi, la nivel de judet, care sunt ocupate rapid, de cei cu experinta intai, pentru ca toti angajatorii asta prefera, sa angajeze unul cu experinta ca sa nu piarda timp cu ei, sa-l invete.
Deci, fa si tu putina matematica: daca ies 5000 de absolventi si anula apar 500 de locuri de munca, ce se intampla cu cei 4500 ramasi fara job? Nu mai spun, ca sunt ramasi si din anii precedenti. Asadar, ingroasa randurile somajului, ii iau un job sub calificarea lor sau pur si simplu, stau acasa.

Dat fiind situatia ta delicata, unde este nevoie urgenta de bani, ai avea cateva variante:
- sa-ti iei servici, indiferent orice iti pica in mana, imediat cum termini liceul si iei BAC-ul. BAC-ul a devenit acum, o conditie eliminatorie, acolo unde-i un loc de munca decent.
- alta solutie ai sa faci o postliceala si sa-ti iei job in acelasi timp, iesind cu o profesie pe care o poti practica imediat, deoarece ai experinta de lucru.
- varianta asta este, sa faci o facultate la zi, unde nu-ti garanteaza nimeni un job dupa absolvire, dar sa-ti incerci norocul pe unde vezi cu ochii, dupa absolvire.
- ori sa pleci la munca in strainatate, pe un contract modest

Ce poti face tu ACUM?
Sa inveti pe rupte ca sa ai o sansa cand iei BAC-ul sa ai note atat de mari, ca poti intra la orice facultate "la buget", unde nu platesti facultatea si unde beneficiezi de cazare gratuita.
Baiul este ca, nu poti muncii in situatia asta, ca ti se iau avantajele "bugetului", adica, nu poti beneficia de gratuitati de la stat, atata vreme cat ai un venit din alta parte.
O facultate o faci in functie de talentul si profesia pe care doresti sa o practici toata viata, iar pentru asta, nici o persoana de pe pamant nu-i bine sa te influenteze, pentru ca risti sa abandonezi si sa pierzi ani buni, alegand un profil pe care nu-l vei profesa niciodata.
Aici vorbesc in cunostinta de cauza, fortata si impinsa de parinti sa fac o facultate de inginerie, pe care am terminat-o si nu am profesat-o deloc, pentru ca a venit revolutia si nu mi-am gasit loc de munca, fiind nevoita sa ma reprofilez pe contabilitate, unde muncesc si astazi si unde stiu ca, voi avea de munca pana la pensie.
Asadar, nu alege ceva ce vei regreta toata viata!
Gandeste mult si alege cu intelepciune, ceea ce-ti doresti tu cu adevarat sa faci, dupa ce vei ajunge pe picioarele tale.
Ce-ti spun unii si altii, sunt ceea ce si-ar dori ei, nu ceea ce este bine pentru tine.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca mergi sa lucrezi in Irlanda sau Germania ca muncitor necalificat in constructii, poti castiga mult mai mult decat un medic incepator la noi in tara. Dupa 2-3 ani, cand ti-ai facut o rezerva suficienta pentru timpul facultatii, poti veni inapoi in tara si sa mergi la facultate, fiind acoperit financiar cau banii stransi afara.
Dupa parerea mea, este o varianta care impaca si capra si ramane si varza.
Trebuie doar sa ai vointa, staruinta si sa stii economisi, cheltuind doar minimul obligatoriu.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bula):

Vezi ca au dublat salariile medicilor... si nu uita sa contorizezi si "spaga", din care mai scot inca un salariu scarbele alea in halate albe.

| Wr3nch a răspuns:

IT. Faci matetamatica-informatica la Cluj sau informatica la sibiu si nu ai treaba. Am preteni care au lucrat din anul 2 si fac 2000 de lei dupa un an in mana.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Wr3nch):

Si dupa ce termina facultate, se transforma in 2000 de euro in mana. Si apoi tot creste.