| AdrianPavel12 a întrebat:

Salut. Un aparat de 2000W ce se utilizează 7 zile pe săptămână. Care este prețul de cost după o săptămână de 7 zile, ținând cont de tariful de zi și de noapte. Atenție tarif pe noapte de la 22h00 la 07h00. Tariful de noapte e de 0, 2Euro iar cel de zi e de 0, 3 Euro, sâmbătă și duminică fii atent nu cred ca se utilizeaza la fel de mult, imi poti spune pretul? Multumesc frumos.

20 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ce intrebare este asta? Pretul de cost, asa cum spui tu reprezinta banii care i-ai dat pe el cand l-ai cumparat. Nu are legatura cu consumul de energie.
Il utilizezi 7 zile pe saptamana dar asta ar insemna sa functioneze 24/24 ore. Tu il tii permanent in functiune?

| AdrianPavel12 explică (pentru darrio2007):

Pai eu vreau sa stiu cat ar costa, iar eu vreau sa aflu cat trebuie sa platesc la electricitate daca pretul de zi e de 0, 3 euro si cel de noapte de 0, 2 euro, te rog mai citeste inca o data intrebarea pentru ca nu ai inteles intrebarea.

| darrio2007 a răspuns (pentru AdrianPavel12):

Mergi in magazin si cumpara ce crezi tu ca va intruni conditiile pe care le expui aici. Vorbesti de niste preturi pe care nu stiu de unde le-ai luat. Succes!

| AdrianPavel12 explică (pentru darrio2007):

Pai eu vreau sa imi raspunzi la intrebarea asta ce treaba ai tu cu pretul!? eu vreau sa imi calculezi cat ar trebui sa platesc nu sa imi alegi tu un pret...

| darrio2007 a răspuns (pentru AdrianPavel12):

Pretul ti-l alege firma de distributie de curent electric. O zi bună!

| sierra1 a răspuns:

"Care este prețul de cost după o săptămână..."

a aparatului de 2k sau al cui?

| AdrianPavel12 explică (pentru sierra1):

Aparatul consuma 2000 de Watti, eu vreau sa stiu cat trebuie sa platesc electricitatea daca acel aparat merge 1 saptamana adica 7 zile si tariful de noapte se pune de la 22:00 pana la 07:00 iar tariful de ziua de la 07:00 pana la 22:00 iar pretul pentru tariful de noapte e de 0, 2E iar cel de zi e de 0, 3 euro, mai citeste intrebarea o data pentru ca n ai inteles...

| sierra1 a răspuns (pentru AdrianPavel12):

Te-am intrebat in similarele tale intervenții dacă ai notat consumul - vizibil pe contor

| relian a răspuns:

Ce intrebi tu e usor de aflat dar nu se potriveste cu situatia de la fata locului laughing
Unde vrei tu sa incalzesti cate grade vrei sa fie? Apoi nici asa no sa stii sigur pentru ca sunt zile cand afara e mai cald, altele cand e mai frig, deci aparatu ala functioneaza diferit.
Mai trebuie sa stii daca aparatu respectiv face fata in incaperea ce vrei tu sa o incalzesti.

Asa ce ai spus tu te duce undeva la vreo 90 de euro pe saptamana laughing dar aia inseamna ca aparatu ala sa functioneze non stop, adica chiar de face 50 de grade in camera tot merge laughing ceea ce nu face sens intelegi?
Tu nu o sa stii exact cat consuma ala pentru ca are termostat,tu setezi probabil o temperatura X,el pleaca,porneste si tot asa.
Daca nu are termostat si este ceva imprivizat de tine la fel no sa-l lasi tot timpul in priza pentru ca o sa faca prea cald.

Sa afli exact cat consuma, cumperi un contor electric si conectezi aparatul tau la contor, apoi in priza laughing asta e singura solutie sa afli exact consumu, apoi stii cat ai de plata.
Dar si chestia asta este ceva aproximativ, pentru ca urmatoarea saptamana ar putea fi mai cald afara sau mai frig, ceea ce va face consumul sa nu mai fie acelasi de saptamana trecuta.

| Frank51 a răspuns:

Ai pus 10 intrebari despre acelasi subiect, you're stuttering?

Unitatea de masura pentru consum este kW/h, care costa ~0.6 lei. Daca aparatul consuma 2kW/h, te costa 1.2 lei pe ora, aici trebuie doar sa inmultesti cu numarul de ore de functionare...

| AdrianPavel12 explică (pentru Frank51):

Sunt intrebari diferite, iar cum adica 1, 2 lei pe ora? pai si pe timp de noapte cat ma costa? si pe timp de zi? ca sunt tarife diferite.

| Frank51 a răspuns (pentru AdrianPavel12):

Valeu, tu esti serios acum? Cu aproximatie poti pune o valoare medie, si iti da un rezultat foarte bun, vrei sa iti calculez eu? Sa sti ca exista calculatoare. https://www.calculator.net/

| AdrianPavel12 explică (pentru Frank51):

Imi calculezi tu? happy

| Iote a răspuns:

Cred ca ai ramas in urma cu informatiile (daca nu e tema). Acum pretul de zi nu mai difera de cel de noapte. Sunt egale.

| AdrianPavel12 explică (pentru Iote):

Sa zicem ca e un exemplu happy deci imi poti zice!?

| Iote a răspuns (pentru AdrianPavel12):

Nu fac teme!

| AdrianPavel12 explică (pentru Iote):

Atunci pentru ce ai mai comentat la aceasta intrebare? iar cine o spus ca e tema!?

| Digikey a răspuns:

Este o problema de aritmetica de clasa a 1-a.
Cu siguranta ai vreun nepotel care te poate ajuta.

| AdrianPavel12 explică (pentru Digikey):

Nu e o problema de aritmetica e vorba de electricitate daca nu stii raspunsul nu inteleg de ce ai mai comentat la aceasta intrebare.

| Digikey a răspuns (pentru AdrianPavel12):

Se aplica legea lui Ohm sau teorema lui Kirchhoff?
Nu baietas, este vorba doar despre doua inmultiri si o adunare.