| Eligirl a întrebat:

Urgent. Azi merg pentru prima data la un restaurant din orasul meu pentru a lucra ca si ajutor de ospatar. Imi puteti da mai multe detalii despre ce inseamna de fapt a fi ajutor de ospatar si cum trebuie sa te comporti cu patronii localului si cu viitorii colegi?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Faci ce zic ei, iar daca nu e treaba buna si te inteapa pe la spate inclus sefu sa te injoseasca ii aduni pe toti si le zici swgeti carlanu meu

Bula
| Bula a răspuns:

Ajutorul ospatar trebuie sa ajute la amenajarea salii, ale meselor inainte- in timpul si dupa servirea mesei, respectiv aranjarea tacamurilor si curatirea meselor in caz de murdarire accidentala.
De asemenea, in timpul consumului, este atent si satisface la eventuale doleante din partea clientilor, in masura atributiilor primite.

| darrio2007 a răspuns:

In general, cam trebuie sa faci ce ti se spune.
Activitati principale:
� preluarea comenzilor de mancare si bautura intr-o maniera eficienta si profesionista;
� acordarea atentiei cuvenite si asigurarea unor servicii ireprosabile clientilor;
� cunoasterea meniului astfel incat sa poata oferi in orice situatie informatii competente cu privire la felurile de mancare, tacamuri si bauturi.
Sarcini si indatoriri specifice:
� servirea exemplara a clientilor;
� indeplinirea altor sarcini curente atribuite de catre superiorul direct, in concordanta cu necesitatile imediate ale unitatii.
Responsabilitati ale postului:
� asumarea responsabilitatii pentru corectitudinea intocmirii si incasarii facturilor;
� raspunderea pentru calitatea serviciilor oferite.
Autoritatea postului:
� Este autorizat sa asigure servirea impecabila a clientilor cu produsele/mancarurile/bauturile comandate de catre acestia.

| Bula a răspuns (pentru darrio2007):

Aceste atributii revin ospatarului /chelnerului titular.

| darrio2007 a răspuns (pentru Bula):

Asta am gasit.

| Bula a răspuns (pentru darrio2007):

"Chelnerul serveste clientul.
Ajutorul serveste chelnerul.
Cainii mananca resturile"
... asa am invatat inca in gradinita de la fratele bunicului, si el fiind chelner... principal, intr-un restaurant de elita.

| Violleta2022 a răspuns:

Ca asistent ospatar nu preiei comenzi, doar cureti si debarasezi mesele, strangi pe jos, faci curat in restaurant, daca ti se cere si in bucatarie sau baie, atunci ajuti si acolo.
Esti respectuos cu toata lumea, de la patron, coleg pana la client.