| BigLike a întrebat:

Urgent va rog stie cineva ce ar trebui sa fac? Deci am rezervat bilet de avion Londra-Bucuresti insa seful nu imi mai da liber si nu pot merge acasa se mai poate rezolva ceva? Sa aman biletul sau sa imi dea macar o parte din bani? Urgent va rog ajutati-ma daca stiti ofer funda

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cand iti faci planuri de calatorie, vacanta si alte caltorii, intai intrebi seful daca poate sa-ti dea liber di dupa aceea iti cumpeir bilet.
Daca ai un contract legal de munca, trebuie facuta cerere cu minim 1-2 luni inainte, si intai vezi daca-i aprobata si dupa aceea iti iei bilet de calatorie.
Te-ai comporat ca un copil mic, ti-ai luat bilet sa pleci, inainte sa stii daca ai liberul aprobat.
Imi pare rau, dar cred ca de-ti pasa de jobul ala, va trebuii sa pierzi biletul si sa stai la munca, daca nu-ti pasa, ia-ti traista si pleaca, oricum nu te vor mai primi in conditiile astea.

| BigLike explică (pentru Violleta2022):

Lucrez la o firma privata de constructii iar seful mi-a garantat ca pot pleca pe data respectiva doar ca a intervenit ceva, nu mi-se pare ca m-am comportant ca un copil asa cum spui tu ci pur si simplu a intervenit ceva intre timp si asta nu datorita mie, in orice caz am trimis un mail companiei si voi astepta raspunsul, multumesc pentru raspunsul tau nu m-a ajutat prea mult tongue seara faina

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde ce fel de bilet ai, la ce companie samd... suna/ trimite un mail la compania aeriana si vei afla

| anonimg a răspuns:

Cred ca poti sa-l amani o singura data; sau vei primi doar 70% din valoarea lui.

| untu a răspuns:

Trebuia sa intrebi mai intai pe seful cand poate sa iti dea liber pentru un concediu si apoi suna la companie sa-ti faci rezervarile pentru plecare! mai intai suna la companie aeriana si sa spui ca s-a intervenit o problema de serviciu si sa amane data plecarii de pe bilet pana sa suni din nou la companie si vei comunica data plecarii pe biletul amanat! Te asigur ca nu vei pierde biletul!

| Ionut_Florin_Constantin_1988 a răspuns:

Nu mai ai cum...biletul este piedut... data viitoare vezi ca poti sa inchei un fel de asigurare la cumpararea unui blet de avion tocmai pentru asemenea cazuri.