| radu169 a întrebat:

Urmeaza sa sustin un interviu si vor fi intrebari legate de electronica si auto. Pe ce ar trebuie sa ma axez ca sa pot raspunde la ele? Multumesc

Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Mai Radu... hai ca incerc sa iti zic eu (in mare). Dar prima data spune firma si poate asa am o idee mai mare.

Ai spus software developer, deci nu are legatura prea mult cu hardware-ul. Daca e asa, cauta si documenteaza-te in legatura cu : microcontroler, microprocesor (diferenta intre ele), operatii pe biti, operatii logice (cum schimbi un singur bit de pe 0 pe 1? R:cu operatia logica OR. Ca exemplu) + alte operatii legate de rransformarea numerelor din sistem zecimal in sistem hexazecimal si binar sau invers.
Intrebari din diferite limbaje de programare cum ar fi C, cateva elemente cheie, instructiuni cheie, pointeri (ce sunt, cum ii declari). Matlabul foloseste instructiuni din C. Iar in ce priveste Simulink, poate cateva blocuri cheie de acolo, dar nu ar trebui sa te intrebe din aia. Mai degraba PLC-uri.
Intreruperi si la ce sunt ele bune + exemple.
Timere, watchdogtimer.
Si, alte lucruri logice probabil. Test ai dat?

2 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Pe ceea ce presupune viitorul job evident.

| radu169 explică (pentru Catrice):

Ar fi pe post de software developer. Domeniile din care vor mai fi intrebari sunt si din matlab/simulink