| adelynaa a întrebat:

Va cer un sfat.
Pe scurt de un an jumatate stau pe langa un expert contabil care m-a ajutat anul trecut cand am terminat facultatea cu licenta ( materialele necesare) la inceput mi-a promis cand am inceput sa merg la ea mi-a spus ca dupa ce ma invata imi face contract si toate cele legale. A trecut un an jumate si inca merg la ea fara sa am un contract, fara o siguranta materiala. Am invatat, am ajuns sa fiu apreciata de catre clientii ei, ma lauda fata de ei, dar atat. Sunt cativa clienti de a ei care au vrut sa ma angajeze la ei la firma, dar nu a vrut ea. Muncesc de dim pana seara si castig ft putin. Salariul minim pe economie (1450) il fac in 4 luni aproape.
Nu stiu cum sa abordez situatia cu ea astfel incat sa nu se supere sau sa o jignesc, m-a invatat foarte multe si ii sunt recunoscatoare pentru ce m-a invatat, dar nu pot sa o tin tot asa.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vine un moment in viata cand trebuie sa te pui pe tine prima si indiferent cat ii estid e recunoscatoare, trebuie sa-i spui ca ai oferte de servicii cu contract legal si ca vrei sa stii daca ea mai are vreun interesa-ti faca contract, poentru ca tu trebuie sa dai un raspuns clar pana la sf de luna (ca exemplu). Trebuie pus un termen, ca ea sa nu mai aiba incotro si sa-ti faca acte sau sa te lase sa pleci.
Nu uita, nu trebuie sa stai aoclo unde aprecierea este doar in coltul buzelor!
Am trecut prin ce treci tu si desi imi mareau salariul cu cateva sute de dolari in fiecare an, am ajus dupa 4 ani s afiu platita mult sub nivelul valorii mele, asa ca, le-am cerut mai mult si s-au codit...au vrut sa-mi dea 1000 de dolari prima, care dupa taxe imi ramaneau 500 in mana si sa mai stau 1 an pe acelasi salariu, cica nu mai aveau buget, dar eu faceam salariile si stiam ca este buget, dar era seful mana stransa, asa ca, mi-am dat demisia si 1 luna mai tarziu, am prin un job care ma platea odata si jumatate mai mult decta ma plateau ceilalti si de atunci, am sarit dintr-un job bun, in altul si mai bun si mai bine platit.
Deci, mila sa-ti fie de tine, ca ei fac o gramada de bani pe spinarea ta. iar tu ti-ai facut deja o reputatie si se stie cat esti de buna, deci, ai sanse sa-ti gasesti chiar maine ceva de lucru.
Sfatul meu este sa fii direct si sa-i spui ca vrei mai mult si vrei acte legale pana la sf de luna, altfel pleci pentru ca ai deja alte oferte.
Crede-ma ca nu vei pierde, chiar de nu vrea sa-ti afca acte, oricum nu ti-ar fi facut, te-ar mai fii exploatata cat de mult putea oricum, dar de platit, tot pe mizeria aia ramai, daca nu pleci.

| Maryyys a răspuns:

Cauta alt job si cand ai ceva oferte ii spui sa se decida

| BiaIuliana a răspuns:

Ai putea să îi spui:"Îți mulțumesc foarte mult pentru tot ce m-ai ajutat, dar am şi eu viața mea. Înțelege-mă! Cred că şi tu ai proceda la fel, sau cel puțin aşa cred.
Scuză-mă şi înțelege-mă in acelaşi timp! Te rog!"