| anonim_4396 a întrebat:

Salut, va rog daca ma puteti lamuri si pe mine cu cateva lucruri, sunt in clasa a 8-a si vreau sa merg pe profilul stiinte sociale dupa care sa urmez facultatea de drept, dupa aceasta nu stiu pe ce job sa merg, am 5 variante si nu stiu pe care sa il aleg. va rog daca imi puteti da o parere cat de greu e / cat se castiga si cat mai multe detalii despre acel job + ce trebuie sa faci ca sa ajungi "sus".

Joburile pe care as vrea sa merg ar fi : Notar, Magistrat, Avocat, Procuror sau sa urmez academia de politie

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Academia de Politie se urmeaza dupa terminarea liceului si devii politist.
Parerea mea este ca se castiga mai bine ca avocat ori notar, desi intrarea este destul de grea, mai ales la notari. De asemenea aici esti propriul stapan si iti fixezi singur programul, mai ales la avocati. Ca sa castigi bine si sa fii apreciat trebuie sa fii foarte bun, nu sunt foarte multi in aceasta categorie. De asemenea trebuie sa inveti in toata perioada in care profesezi, legislatia este vasta si se schimba mereu. Numai bine!

| danzel_7798 a răspuns:

Procuror sau judecator e cel mai fain