| Doolllskdid a întrebat:

Salut, vreau să aduc marfă engross din Turcia în România ca peroana fizcică. Ce acte îmi trebuie la îndemână să nu am probleme la vamă/controale să confiște marfa?
Unde pot obține aceste acte?
Precizez persoană fizică nu juridica srl

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru marfa adusa din Turcia trebuie sa platesti vama + TVA.
La vama, trebuie sa ai documente (facturi) oficiale de la vanzator pentru calculul vamii + TVA.
In lipsa de documente acreditate, se va estima de organul vamal valoarea marfii, dupa care va stabili taxa vamala si TVA-ul aferent (conform directivelor de evaluare romanesti).

| Doolllskdid explică (pentru Bula):

Păi și dacă nu ai factură la ele ce se întamplă cum o estimează

| Bula a răspuns (pentru Doolllskdid):

Au metodele lor de estimare, sigur mai scumpe decat la fabricant.

| zilog a răspuns:

O sa se sezieze cei de la vama cand vei intra cu ea in romanaia si vor sari pe tine sa te jupoaie de bani sa le platesti TVA-ul
apoii o taxa ca si cand ai fi vandut deja marfa respectiva in Romania si ai fi obtinut deja profit
iti vor estima ei cat face marfa respectiva ls preturile din magazinele din Romania
apoi iti vor cere impozitul

| Doolllskdid explică (pentru zilog):

Salut eu credeam că trebuie să le arăți facturile/bonurile și apoi își adugă ei tva 19%100