Întrebare recomandată | Spiderul a întrebat:

Salut, vreau să lucrez în domeniul IT și să încep să fac niște cursuri dar având în vedere că eu nu am o facultate terminată în domeniul respectiv, am nevoie de un sfat cam cu ce curs trebuie să încep ca începător și apoi să avansez tot mai mult. Știu că o să-mi fie greu la început dar am nevoie de un sfat cam cu ce curs ar trebuie să încep.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ceva care sa iti puna bazele in ceea ce inseamna programare

| Redhead6 a răspuns:

Buna. Abia am terminat facultatea de informatica si m-am angajat ca programatoare. Pentru inceput, iti recomand sa iti iei o carte cu exercitii de algoritmica si sa inveti si sa intelegi algoritmii elementari. Apoi lucreaza niste exercitii simple cu functii in c++ si dupa iti poti lua o carte de java, iti recomand "java de la 0 la expert" sau poti sa mergi la un curs de java, dar inainte e bine sa ai macar baza de algoritmica.

| Spiderul explică (pentru Redhead6):

Adică fără o bază algoritmică nu o să am nicio șansă să învăț programare?

| Redhead6 a răspuns (pentru Spiderul):

Depinde ce vrei sa faci exact... baze de date, pagini web, jocuri. dar algoritmica te ajuta sa intelegi niste mecanisme si ti dezvolti partea asta de programare. Acum daca tu vrei sa faci doar front-end, adica doar parte viziuala(html, javascript, css) nu ti trebuie asa mult, desi sa stii ca si pentru javascript tot iti mai trebuie sa stii un for, o structura repetitiva.

| Spiderul explică (pentru Redhead6):

Sincer eu chiar habar nu am. De asta și întreb chestia asta pentru că o să fie ceva nou pentru mine