| anonim_4396 a întrebat:

Salut,vreau sa mă înscriu la o postliceala sanitară,aș vrea sa merg pe asistență medicală,dar nu suport sa recoltez sânge(pentru ca nu mi place sa bag ace in vene),asta-i singura mea problema,nu știu de ce am fixul ăsta, ce recomandați să fac?
Eu doresc să profesez în domeniul medicinei, ce alt domeniu ar fi ok? ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| alex0297 a răspuns:

Salut!
Eu zic ca te poti obisnui. poate va fi putin greu la inceput dar dupa vei scapa de fixul asta. Nici mie nu imi place sa mi se ia sange si cand eram mic nu ma simteam ok daca vedeam sange, odata am lesinat cand mi s-a luat sange, dar de atunci am vazut operatii si am vazut si disectii pe cadavre deci cred ca te poti obisnui si cu injectiile intravenoase. Din pacate nu am dat injectii intravenoase dar am dat subctunate si a fost ok pentru mine.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu cred ca te-ai orientat gresit, ca practica se face in spitale si ca vrei ori nu, ai contact cu sangele si acele.
Alege sa faci biologie sau chimie, sau ce vrei tu, dar medicina, nu-i de tine, daca ai asemenea fobii.