| amutu1 a întrebat:

Vreau sa stiu daca pot sa ma duc la secretariatul scolii sa imi iau diploma de 8 clase dar problema si intrebarea mea este daca pot sa o primesc avand in vedere ca nu am sustinut examenul din clasa a 8a, dar am incheiat anul scoalar trecand la toate materiile.

2 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu este acelasi lucru. Media pe toti anii nu este separată de nota de la examen. La liceu ai optiunea de a renunța la bac dar nu si la examenul din generală.

| Nemessys a răspuns:

Din moment ce ai trecut la toate materiile, poti sa-ti iei diploma fara nicio problema, chiar daca nu ai sustinut examenul. Asa cum si in clasa 12-a se da diploma de 12 clase inainte ca elevul sa dea bac-ul.