| Andrei0986272 a întrebat:

Salut,vreau sa va cer un sfat sau o parere, am 18 ani si lucrez de un an intr-o bucătărie ca pizzer, aproape in fiecare zi peste 10 ore cu o zi liberă pe saptamana si banii nu imi da la timp si m-am cam saturat de toate si stau si in chirie singur...Eu m-am gândit sa plec undeva in strainatate si sunt indecis, nu stiu ce sa fac sa merg sau sa nu merg? Acum am si luat persmisul si as vrea sa imi cumpăr si o masina, ce ma sfătuiți să plec in strainatate? ...Sau sa-mi găseasc alt loc de munca in Romania? ..Multumesc!(Scuze daca nu am pus la categoria corectă)

12 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

In prima instanta incearca alt job. In domeniul pizzer gasesti destule.

| mihai69 a răspuns:

Apropo de „școală" - dacă te duce capul, nu e rău să faci niște cursuri, fie și de postliceală; o să ai mult mai multe șanse să prinzi un post mai bine plătit. Și asta nu pentru că ai mai multe studii, ci pentru că într-adevăr ai mai multe cunoștințe practice (deși acum nu se prea mai pune așa mare accent pe practică, dar poate ai noroc de niște profesori cât de cât dedicați).
Apoi, cred că ar fi mai bine în primul rând să stai și să te gândești *bine* care sunt prioritățile tale în viață.
Nu cred că lucrul care-ți lipsește ție cel mai mult e fix o mașină.
Și hai să-ți spun și de ce nu:
- cu câți bani câștigi acum, abia poți plăti o chirie și să îți iei mâncare. Deci lucrurile de bază. Să presupunem totuși că pui ceva deoparte, te mai împrumuți (altă mare prostie, dar să le luăm pe rând...) și ajungi să iei „ceva". Ei bine, acel „ceva" va fi o vechitură care implică costuri mari de utilizare (carburant, revizii, ITP anual, de RCA pentru șofer sub 24 de ani nu mai spun, posibil ecotaxe cât de curând). De unde?!?
- de fapt, care ar fi motivul pentru care ai avea *musai* nevoie de mașină? Nu poți folosi transportul în comun și (eventual) o bicicletă sau moped (preferabil electrice)?
- dacă îți faci o iubită, crezi că pe ea o interesează mai mult dacă ai mașină, sau dacă ai o casă unde să stați împreună?
etc.
Așadar... schimbă locul de muncă și pune mâna și fă-ți o meserie mai bună!
(Nu am nimic cu cea pe care o faci acum, doar că nu e nici prea bine plătită, și nici nu cred să ai cum și unde să avansezi).

| saresipiper a răspuns (pentru mihai69):

Da, conteaza pentru multe sa ai masina...cum ar fi sa se vada cu iubita superba si el sa vina pe trotinetalaughing

| Cosmin86 a răspuns:

Nu ar fi mai bine sa-ti termini studiile intai? Sa lasi munca, sa faci o facultate bune si apoi sa castigi mai mult?

| AlleXuSS a răspuns (pentru Cosmin86):

Tu crezi ca, cu facultate sau fara o sa castigi mai mult? nu prea se mai ia in calcul diferenta asta ca unul are bac si altul are 8 clase!
in Romînica conteaza doar cel care "Trage" mai mult sau cel care alege sa fie "Lingusitorul" firmei happy Salutari!

| suntserios a răspuns (pentru AlleXuSS):

Deci tu vrei sa spui ca nu conteaza o diploma de inginer, avocat, medic, arhitect daca stii sa lingusesti?

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlleXuSS):

Iti dau 2 exemple simple in "Romînica":
- in IT: salarii de pana la 4000 de Euro in mana
- in medicina: uita-te cati bani face un medic, fara sa punem la calcul "plicurile" bagate de pacienti in buzunar

| AlleXuSS a răspuns (pentru suntserios):

Ba da conteaza dar daca te respecti pe tine insuti si tii la "gradele" tale de ce sa fii lingusitor? de ce nu faci totul prin munca si eforturi
fara a folosi "plicul cu bani" happy
Doar asa o sa fii impacat cu ideea la batranete ca tot ce ai facut ai facut pe merit nu pe "Linguseala si plicuri grosolane" happy
daca tu te-ai referit prin asta la facultate si astea da le poti obtine si acolo happy dar uite sa-ti dau un exemplu happy Poti sa ai tu si 12+bac si facultate si totul daca la un loc de munca trebuie sa lucrezi cu unul care are 8 clase si a obtinut acea diploma pe "Pile" happy
Salutari!

| AlleXuSS a răspuns (pentru Cosmin86):

Da sunt de accord ca daca vrei sa faci o facultate si alte studii happy
Dar uite cum e aia happy cei cu 12clase+bac in mare tot la mega image lucreaza sau prin mai stiu eu ce depozite happy cu alte cuvinte ai pierdut timpul prin facultati sa lucrezi la un loc cu altii care au 8 clase si (ceea ce vreau sa spun e ca un om cu facultate nu mai este asa de mult apreciat de catre angajatori, stat si etc inainte da poate era o mandrie sa fii un tanar cu facultate)
daca vrei sa lucrezi in IT totul tine doar de tine happy poti face ceva cursuri in acest sens sunt cursuri de gradul I, II, III. si de acolo nu ai cum sa nu iesi un bun programator (doar sa te duca capul si sa ai ambitia la tine)
stiu se pot face cele 2 cu it-ul si medicina si cu plicul happy dar ce rost mai are? daca tu ai un caz de operatie si iti moare pacientul ca tu nu stii ce sa-i faci happy ii dai un plic si invie nu?
Salutari!

| Cosmin86 a răspuns (pentru AlleXuSS):

La plic ma refer banii dati de pacienti doctorilor, NU la facultate. Nu ai vazut ca dupa operatie le baga bani in buzunar?

La IT nu exista "plicul".

Si cine se angajeaza la mega imagine? Doar ultimii p...

| Nemessys a răspuns (pentru AlleXuSS):

Mai bine zis contează omul și cât de mult este dispus sa muncească.
Poate ca omului ii place sa fie pizzer și uite ca pentru asta nu îți trebuie facultate.
Nu înțeleg de ce unii cred ca dacă nu ai facultate singurele locuri de munca unde te poți angaja sunt alea în care ai condiții groaznice și salariul minim pe economie. Asta poate în orașele slab dezvoltate dar în restul' nu asa sta treaba.
Și ok. Ca medic, inginer și IT ist câștigi bine, dar dacă băiatului nu ii place asa ceva, de ce ar face o?

| AlleXuSS a răspuns:

Salut parerea mea ar fi sa incerci sa-ti schimbi locul de munca si cel mai avantajos ar fi pentru tine ca daca tot ai vrea sa pleci in afara sa faci un curs de calificare cam cu ce ti-ar placea tie sa faci in viitor si dupa aceea sa te apuci sa cauti un job in strainatate deoarece o sa dureze pana gasesti job-uri cu adevarat de evitat"Firme de recrutare sau persoane care te duc in tara respectiva si te lasa cu ochii in soare" si intre timp mai capeti si putina experienta cu masina si te poti folosi de ea! big grin
Succes!