| Pe19 a întrebat:

Vreau și eu o opinie cât mai obiectivă cu privire la Facultatea de Drept din cadrul Universității Titu Maiorescu din București. Mi-am depus astăzi dosarul și sunt sigur că intru, dar mai am totuși și la ASE depus un dosar, pe programul Finanțe și Bănci și programul Statistică și Previziune Economică.
+ Ce credeți că ar fi mai bine să aleg? Vreau doar niște opinii de la oameni din domeniu sau actuali studenți.

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Zeci de mii de absolventi de drept ies in fiecare an de pe bancile facultatilor. Unde crezi ca se duc? Cine ii angajeaza pe toti? Ai 2 variante: ori ai pile (dar pile serioase) si gasesti in job bun ori esti un student model, care pune osul la treaba, invata foarte, foarte bine si poate sa devina avocat, judecator etc. Dar repet, foarte bine, altfel nu o sa fii decat unul din aia care termina facultatea si se plange ca Romania e de rahat si nu se gasesc locuri de munca. Asta pentru ca sunt foarte multe facultati de drept si foarte multi absolventi de drept, majoritatea care nu au ramas cu suficiente informatii ca sa merite un post in domeniu.
La ASE si mai ales finante banci treaba inca merge si merge bine chiar daca sunt multi (aproape ca la drept). Dar si aici trebuie sa inveti si sa fii bun.

Eu as alege ASE. Acum nu trebuie sa te iei dupa ce spun niste necunoscuti pe net, tu stii ce esti in stare sa faci, cum te-ai vedea pe viitor.

| Yurisa a răspuns (pentru Bondarel99):

Subscriu. Hai dreptul ca dreptul, il faci te angajeaza cineva (poate nu ca avocat, dar exista asistenti, jurisconsulti bla bla bla laughing ). Dar Drept la Privat unde practic dai bani sa primesti o diploma la sfarsitul celor 4 ani? No thank you.

1 răspuns: