| anonim_4396 a întrebat:

Salutare!
Am nevoie de sfatul celor care au dat bacul si au avut si admitere in acelasi an.
Ce program v-ati facut incat sa invatati pentru toate? Gen la ora x mananc, stau 20 de minute si ma reapuc de invatat.
As vrea sa imi spuneti cum ati facut fata cu brio, cum de nu v-ati lasat influentati de tehnologie si etc etc
Astept si alte sfaturi constructive
Multuumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| Lion56 a răspuns:

Foarte usor. Eu am dat la medicina si am inceput sa fac meditatii cu un an inainte, timp in care imi invatam pentru admitere cam 3 ore pe saptamana. De BAC nu m-a interesat aproape deloc, mi-am făcut doar temele de la scoala(adica mare parte din ele). Am inceput sa invat pentru BAC inainte cu o luna si mi-am facut un program sa fac o zi matematica si una romana, si mi-am scris exact ce invat in ziua respectiva. Deci au fost 3 saptamani sau mai putin si am trecut prin materia de BAC de 2 ori. In luna iunie cat am invatat pentru BAC am lasat complet invatatul pentru admitere. Dupa ce a trecut examenul am mai avut la dispozitie fix o luna in care am invatat cam 5 ore pe zi, dimineata de obicei, o tura din manual si o tura grile, deci materia pentru admitere am parcurs-o cam de 10 ori. Media la BAC a fost peste 9, iar la admitere peste 9.50, deci metoda cred ca functioneazahappy Pur si simplu pentru BAC am invatat cu 3 saptamani inainte, dar pentru admitere tot anul, asa nu mai mult de 5 ore pe saptamana, cu tot cu meditatii.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu mi-am facut un program strict. In principiu, mi-am pus in cap sa invat cat mai mult. NU aveam telefon mobil sau calculator, iar televizorul l-am pus intr-o cutie si l-am dus la bunici, unde l-am depozitat in pod

| NLS a răspuns:

La mine a fost simplu. happy
La capacitate nu am avut deloc telefon, si tot ce era la TV in afara de Atomic era neinteresant.
Iar la BAC am avut telefonul asta (cadou de la bunica):
https://goo.gl/images/6W2h8F
Cu upgrade de la asta (din economiile mele)
https://goo.gl/images/65bWJe

Pe vremea aceea aveai cam 100, maxim 200 minute in retea, nu mii sau nelimitat. Modul perfect de a te concentra pe studiu.

Program foarte strict nu mi-am facut, dar foloseam mare parte din timp pentru a invata si repeta din anii anteriori.
Mai ales la matematica (analiza a fost de groaza, formulele pentru derivare le-am invatat si le stiam aplica, insa sirurile m-au dat gata).

La romana daca citesti operele necesare cu atentie, si iti scoti ideile principale, devine destul de usor.
Nu recomand sa tocesti, insa ajuta sa citesti caracterizari de personaje sau analiza de text, facute de altii, pentru a-ti forma o idee.

| MadRaven a răspuns:

Te concentrezi mai mult pe admitere decât pe bac și dacă ai posibilitatea, proba la alegere la bac alege-o în funcție de probele de admitere. De exemplu eu am dat la farmacie unde am avut cea mai mare pondere a întrebărilor la chimie așa că am ales să dau bacul la chimie.
Încercam pe cât posibil să învăț în timpul săptămânii pentru orele de școală și de bac pentru ca zilele de vineri, sâmbătă și duminică să le dedic complet materiei pentru admitere.
Acum depinde și de tine și de programul tău personal, eu ajungeam la 15 acasă de la școală dacă nu aveam pregătire în ziua aia. De la 15 până pe la 16 stăteam și mâncam apoi mă apucam de teme pentru școală și imediat ce le terminam mă apucam de niște grile pentru admitere. Ideal e să ai materia de admitere gata măcar cu o lună înainte de bac, ca atunci să te poți concentra doar pe bac. Iar după bac revii la materia de admitere.

Eu m-am motivat oarecum pentru că am fost la un cerc de chimie, CEX se numea, unde erau niște oameni atât de deștepți încât mă făceau să mă simt foarte prost în legătură cu nivelul meu. Așa că mă motivam să învăț să ajung la fel ca ei. De asemenea mă mai motivam privind filme cu oameni foarte inteligenți tocmai din același motiv.

| wpetterssone a răspuns:

Eu am dat examenul Maturității în iunie, și am început cursurile în ianuarie, anul următor. Am avut timp să mă pregătesc pentru admiterea la facultate: fizică, matematică ș.a.
Exemplu de program (se poate aplica în fiecare zi de luni până vineri):
6:00 trezirea
6:45 micul dejun
7:30 deplasarea către liceu
8:10 începerea cursurilor
15:15 terminarea cursurilor; drumul spre casă, o plimbare prin parc
17:00 materiale de studiu
18:00 cina
18:45 teme pentru acasă și alte proiecte (dacă există (noi nu aveam teme pentru acasă)), altfel materiale de studiu
21:30 pregătirea pentru culcare
21:45 culcarea.
Exemplu de program aplicabil sâmbăta și duminica:
7:00 trezirea
7:45 micul dejun
9:00 materiale de studiu (cu pauze de 5 min la 45 de minute)
13:00 dejun
14:00 plimbare prin parc, 15:30 materiale de studiu
17:15 alte activități, relaxare
18:30 cina
19:00 activități de relaxare
21:00 pregătirea de culcare
21:45: culcarea

| anonim_4396 explică (pentru wpetterssone):

Programul e super, dar eu nu pot fi atat de matinala?

| zăGhost a răspuns:

Depinde la ce facultatea l dai si depinde cat de mult conteaza ca pondere BAC-ul pentru admitere. Eu am fost la profil uman sI pentru disciplina la care voiam la facultate m-am apucat de invatat pentru BAC (am dat si BAC-ul din ea) inainte cu jumatate de an. Pentru celelalte doua materii de la BAC am invatat inainte cu 2 luni. Pentru examenul de admitere la facultate m-am pus sa invat dupa Bacalaureat. Dar la mine admiterea consta 80% BAC, 20% test scris. Si am fost, repet, la uman. Daca esti la real trebuie sa inveti mult mai din timp.