| Arnautu_Lavinia_Bianca_1990 a întrebat:

Am niste intrebari in cap pe care mi le pun de ceva timp, dar m-am gandit ca este mai usor sa intreb pe cineva mai avansat decat mine... si ma refer la un student la litere sau poate chiar un profesor de limba si literatura romana. Intrebarile ar fi: 1. Pot face cursurile psiho-pedagogice in timpul facultatii si cat dureaza acestea? 2. In ce consta un definitivat? 3. (intrebare adresata studentilor la litere din Cluj-Napoca) Se dau probe pentru a intra la facultate? Daca da, la ce materii sunt acestea?

Răspuns Câştigător
| Wr3nch a răspuns:

1. Se pot si dureaza 3 ani pentru licenta si 2 ani master. 2 Un examen scris care se poate da dupa 2 ani de predat si iti permite participarea la examenele pentru gradul 2 si I de profesor. La specializarea limba si literatura englexa principal se da test de limba. Se face medie jumatetate testul si jumatate media de bac.

1 răspuns:
| Adry05 a răspuns:

1. Da, le poti face si daca ai intrat la litere la buget nu platesti nici acele cursuri. O sa ai in plus fata de orele prevazute de facultate un curs, un seminar si un examen in sesiune.
3. Depinde unde vrei sa mergi. Daca vrei pe limbi straine stiu ca dai la limba/limbile pe care ti le alegi. Admitere dai sigur dar nu stiu exact din ce, gasesti pe site-ul facultatii oricum.