| TPULion a întrebat:

Salutare, am și eu câteva nelămuriri legate de platforma de freelancing, Fiverr.

Am citit pe diverse forumuri din ro și părerile sunt cam 50-50, însă poate dau de oameni aici care chiar au avut experiența cu platforma asta.

Eu mă descurc bine pe partea de graphic design axat pe social media. Trebuie neapărat să îți faci un pfa sau un srl ca să nu ai probleme la anaf sau alte nebunii? Mă gândesc că pe acest mici proiecte câștigi sume destul de mici, deci cel mai probabil nu scoți sute de euro pe lună.

Totuși eu îmi imaginez că pot produce prin fiverr undeva la 800-1000 lei lunar, plus că există posibilitatea de a îți depune banii pe paypal și ulterior în contul bancar. Atât de problematică este evidențierea acestor mici încasări, voi ce spuneți?

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

NIMENI (in afacă de colegii tăi sau eventuale rude) nu o să te plătească fără a deconta banii plătiți. Fără a avea firmă, nu poți eliberea facturi, chitante. "Barba" cu contractul e un caz izolat și rar

| dinaprilie a răspuns:

Salut, daca vrei sa faci totul corect in spiritul legi iti poti declara singur, ca simpla persoana fizica, incasarile si statul iti aplica impozitil.

| TPULion explică (pentru dinaprilie):

Oricum profitul ar fi foarte mic (la asemenea câștiguri), ținând cont că ți se mai aplica și taxele aferente.

| dinaprilie a răspuns (pentru TPULion):

Si pentru un leu castigat statul vrea 3% inpozit. Deci...