| Diehard123 a întrebat:

Salutare,am si eu o mica problema la fostul loc de munca. Saptamana trecuta mi-am dat demisia deoarece am primit o oferta mai buna si eu nu am putut sa o refuz. Eu m-am angajat pe litoral in momentul de fata si acum 2 zile am venit pana acasa. Azi am fost pana la fostul loc de munca sa imi vizitez colegii cu care am lucrat aproape 2 ani. La un moment dat managerul vine la mine foarte nervos, ma ridica de la masa si cu un ton agresiv ma intreaba de ce ii iau oamenii. Tin sa precizez ca eu mi-am dat demisia pe cale amiabila... fara scandal sau sa plec fara sa anunt. Intre timp mai multi colegi au plecat de acolo din cauza conditiilor si care m-au sunat daca ii pot ajuta cu un loc de munca. Binenteles ca am incercat sa ii ajut, dar nu au fost multumiti de unele lucruri pe care le ofereau angajatorii. Revenind la discutia cu managerul...i-am explicat ca nu am nici o legatura cu oamenii care au plecat si nu i-am influentat in vreun fel sa plece. Foarte nervos imi zice bine...ai grija... Eu nu pot lua acest lucru decat ca pe o amenintare. Intrebarea mea este urmatoarea : Acest om imi poate face vreun rau in privinta jobului? Ar trebui sa fac ceva in legatura cu acest lucru? Mentionez ca in perioada lucrata in acest loc nu am avut nici o reclamatie sau cearta.

Multumesc.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Ce mai cauti la vechiul loc de munca?
Este normal ca patronul sa fie suparat, au plecat oameni de la el din companie, iar lui i-a fost clar cand te-a vazut inapoi in ograda lui, intelegand ca ai venit sa convingi si pe altii sa plece.

Un sfat sanatos iti pot da: acolo unde ai scuipat, nu linge! - spune un proverb romanesc.

Daca ti-ai dat demisia si ai plecat, chiar si pe cale amiabila, nu te mai intorci acolo, ca nimeni nu te mai priveste cu ochi buni!

Cat priveste amenintarea, depinde cat de nebun si razbunator este patronul, ti se pot intampla batai sau mici accidente "accidentale", care de fapt sunt comandate si platite din razbunare.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-are ce sa-ti faca in mod legal, asa ca nu-l baga in seama.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Spune-i sa te pupe in c.r. Eu ii trageam una direct in mecla. Candva am lucrat in fabrica. Un maistru s-a luat de mine. M-am luat cu ranga dupa el si altu' nu a mai dat ochii cu mine.