| StefanAdrian911 a întrebat:

Salutare!
Anul acesta am trecut clasa a 8-a. Vreau sa ma duc mai departe la liceul militar din Breaza, dar nu stiu foarte bine prin tot ce urmeaza sa trec, referitor la probele pe care le voi da.
Vreau sa imi spuna cineva care este sau a fost, sau stie foarte bine ce probe voi da si baremele. Stiu ca voi da probe fizice, dar nu stiu ce voi da in acele probe, si nici baremele nu le stiu.
Ajutati-ma va rog, cum trebuie sa depun cererile si lucruri esentiale.

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Inainte de sustinerea concursului de admitere propriu-zis ( la oricare dintre colegiile militare din Ro) candidatul are de parcurs mai multe etape si subetape;
1. etapa de recrutare(candidatii sunt recrutati numai de catre biroul de informare-recrutare de care apartin cu domiciliul--- vezi adresele acestora :https://dmru.mapn.ro/app/webroot/fileslib/upload/files/Adrese.pdf
in aceasta etapa, recrutorul te va informa/consilia si totodata se intocmeste dosarul de candidat.Recrutarea se face de regula in ianuarie-aprilie.
2.etapa de selectie -> candidatii recrutati sustin 3 tipuri de evaluari: *psihologice(teste de inteligenta si chestionare de personalitate)
*teste de verificare a aptitudinilor fizice (parcurgerea unui traseu utilitar-aplicativ si alergare de rezistenta)--- vezi baremele in link :http://www.cantemircml.ro/docs/ed_fizica_bareme_probe.pdf
*interviu final de orientare si evaluare prin care se urmareste motivatia pentru cariera militara, coerenta si claritatea exprimarii
3.etapa de admitere -concurs cu sustinerea unui test tip grila la limba romana si matematica --- vezi detalii in sectiunea "Admiterea" din link :http://www.colmil_sm.forter.ro/admitere.php

| StefanAdrian911 explică (pentru alessia5158):

Mersi mult!
Incearca sa editezi acel link de la adresele cu centrele de recrutare.
Eu sunt din ALEXANDRIA, TELEORMAN.
Mersi mult!

| alessia5158 a răspuns (pentru StefanAdrian911):

Biroul de informare -recutare : Alexandria, str. Brancoveanu nr. 45---- vezi in link :http://www.afahc.ro/ro/programe_studii/2015_2016/adrese_BIR_2016.pdf

| StefanAdrian911 explică (pentru alessia5158):

Mersi mult!

| alessia5158 a răspuns (pentru StefanAdrian911):

Cu placere!