| SynapseNinja a întrebat:

Anul acesta sunt a 12-a și după ce iau diploma de bacalaureat aș vrea să merg pe partea de media în cinematografie adică montaj și editorial, sunet, animație etc. Ce facultate sau cursuri acreditate îmi recomandați? Mă interesează să mă învețe ceva și să nu fie mare taxa de școlarizare. Am văzut că la UNATC are așa ceva; e ok acolo? Se câștigă bine în domeniu? Mersi.

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Daca stii ca esti bun, oricunde mergi o sa fie ok. Daca in schimb doar iti doresti si nu esti sigur de abilitatile tale, din pacate nu o sa ai un viitor stralucit. E o vorba, go big or go home.

| SynapseNinja explică (pentru Frank51):

Da, înțeleg ce îmi spuneți. Eu imi doresc mult și sunt sigur adică eu cred în abilitățile mele. Până la urmă, așa este, dacă sunt bun am de câștigat indiferent de domeniu.

| Bizon95 a răspuns:

NU, NU cred in ruptul capului ca se castiga bine in domeniu DE CATRE *ORICINE*

NU IN RO, unde se fac niste seriale prapadite pe ici si pe colo si cate un film MAXIMUM pe an
iar in tembeliziune si film E NEPOTISM CAT CUPRINDE, PESTE TOT

deci iti doresc succes, ASTA E TOT CE POT SA FAC

daca nu reuesc sa te trezesc
in America exista o vorba care suna asa:
"doesn't matter what you know, all it matters is WHO you know"
(nu conteaza ce stii, tot ce conteaza e pe cine stii, ADICA, ce pile ai)
in showbiz/Hollywood, vorba e putin diferita:
"doesn't matter what you know, all it matters is WHO YOU BLOW"
(nu conteaza ceea ce stii, tot ce conteaza e... CUI II FACI SECZ ORAL)

nu stiu daca te-am convins, dar pana nu ajungi celebritate internationala cu macar un Oscar la bord (nu doar nominalizare), TOT CE AM SCRIS E ADEVARAT!

| Yurisa a răspuns:

"Film" la UNATC
http://www.unatc.ro/film/

| Speranta12 a răspuns:

UNATC FILM pentru Romania sau London Film Academy pentru UK. Vezi aici si altele:
https://www.studying-in-uk.org/best-universities-in-uk-for-film-production/

In strainatate e fain ca iti formezi un network de oameni din bransa filmului si poti deveni recunoscut.