| Winners10 a întrebat:

Salutare. As dori si eu daca ati putea sa ma ajutati cu articolul de lege unde se face referire la faptul ca politistii, jandarmii, pompierii si personalul MaPN nu au voie sa detina afaceri pe numele lor. Sau informatii care fac referire la cele mentionate. Cat mai mula informatie mi-ar fi de ajutor. O seara buna

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Documenteaza-te: http://bit.ly/37ZOJrr

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Art. 45. - (1) Poliţistului îi este interzis:
g. g) să efectueze, direct sau prin persoane interpuse, activităţi de comerţ ori să participe la administrarea sau conducerea unor societăţi comerciale, cu excepţia calităţii de acţionar;
( Legea nr.360 din 6 iunie 2002 privind Statutul poliţistului).

| Winners10 explică (pentru sadrian46):

Si asta se aplica si pentru sistemul militar? ( jandarmi, pompieri, mapn)?

| Winners10 explică (pentru sadrian46):

Pe mine ma intereseaza pentru cadrele militare, daca aveti cumva idee

| sadrian46 a răspuns (pentru Winners10):

Da, caută tu legile, este aceeași situație.

| sadrian46 a răspuns (pentru Winners10):

Nu am ideea, sunt legile. Servești țara, nu interesele tale de afaceri.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Winners10):

Fiecare "breasla" are statutul ei si acolo se precizeaza.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Fiecare "breasla" are statutul ei si acolo se precizeaza. In Legea 80/1995 (Statutul cadrelor militare), se arata:
(2) Cadrelor militare în activitate le este interzis:
a) să îndeplinească alte funcții decât cele în care sunt încadrate, cu excepția cumulului prevăzut de lege, în condițiile stabilite prin ordin al ministrului apărării naționale;

b) să fie asociat unic ori să participe direct la administrarea sau conducerea unor organizații ori societăți comerciale, cu excepția celor numite în consiliile de administrație ale regiilor autonome și societăților comerciale din subordinea Ministerului Apărării Naționale, din cadrul industriei de apărare sau în legătură cu aceasta.