| andi456 a întrebat:

Salutare ce cunostinte trebuie sa ai pentru a fi un game designer? iti trebuie cunostinte de programare? iti trebuie limba engleza la un nivel avansat? la cele 3 intrebari daca mi ati putea si argumenta ar fi foarte bine.

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai nevoie de cunostinte care iti permit sa lucrezi in diverese programe de proiectare grafica, de la photoshop pana la 3dstudiomax.

nu, nu ai nevoie de programare

da, iti trebui si limbra engleza. Mediul de game developing serios este unul international, la fel cum sunt si documentatiile, la fel cum sunt si clientii sau companiile pentru care lucrezi

| bystefu a răspuns:

Nu pot sa argumentez foarte bine,insa iti pot spune urmatoarele.
Trebuie sa ai cunostinte in design,in programare si nu in ultimul rand de engleza avansat,dar sper ca sti asta deja.
De ex toate limbajele de programare sunt in engleza si asa vor ramane,trebuie sa stii ce face require,import,die,loop,foreach,array si multe alteleCat despre design align, float, position, background, shadow, etc.Astea sunt in faza incipienta, dar oricum domeniul e vast si limita e cerul(vorba americanilor). Daca ai idei si sti, poti programa orice, de la un filtru de cafea pana la o nava spatiala sau un satelit.
Bafta!