| NYØ2002 a întrebat:

Ce părere aveți de meseria de frizer, e asa grea? Taica-miu spune că-i bănoasă ca se fac bani mulți iar eu i-am spus ca e foarte greu să tunzi, mai ales pierdutul ală de prin părți!
Eu mai am clasa a 12 a și termin liceul si am zis că dacă tot nu iau bacul,fac un curs!
Faza e ca nu stiu cum sa incep, eu mereu mă gândesc la planuri pe viitor!
Eu vreau sa ma mut din orasul meu că mă simt ca intr-o cușcă!
Cursurile vreau să le fac la Cluj Napoca si tot in Cluj să mă mut! Mereu mă gandeam ce să fac, cati bani imi trebuie!
Numai cursul costă 1600 de lei +unde să stau, cu chirie nu stiu! Ma mai gandeam ca dupa ce termin scoala sa iau 6 luni somaj si sa fac un curs de bucatar(cand termin cursul primesc niste bani cam in jur de 3000 lei).
Eu mă mai gandeam sa iau un coleg din clasa adica ca sa avem acelasi viitor,adică să ne facem amandoi frizeri, sa ne deschidem un salon si banii sa ii adunam la comun sau sa ii impartim pe jumate si sa locuim impreuna intr-un apartament cu 2 camere. Adica sa fie o camera a mea si una a lui și asa cred că ar fi și viața mai ușoară, platim totul pe jumate! Si daca e sa ne facem fiecare cate o iubită, sa stam cate 2 intr-o cameră daca stiti la ce ma refer.

35 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Dupa cum scrii nu pari genul repetent, chiar daca nu e chiar 100% romana literara. Eu as zice ca poti sa iti pui frumos engleza la punct, sa bagi un pic de tech support, si de acolo sa cresti in ce directie vrei tu.

| NYØ2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am o aplicatie cu care invat engleza? se numeste duonlingo! E o aplicatie destul de bunicica, dupa ce termin toate nivelele incerc sa invat mai departe!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NYØ2002):

Mdah, eu am invatat cu hirtie si pix, ca nu aveam de-astea la dispozitie. Ce sa zic, poate functioneaza, ca e laudata, dar trebuie sa iei si tu treaba in serios si sa incepi - asta mi se pare partea esentiala - sa GINDESTI in engleza. Iar la filme sa te uiti cu subtitrarea in engleza, sub nici o forma in romana.

| NYØ2002 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai cu ce mă ajută filmele cu scris in engleză daca nu stiu si traducerea?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NYØ2002):

Heh, daca nu stii destul cit sa faci conexiuni intre cuvintele pe care le stii si ce vezi... atunci esti la nivel de clasa a treia.

| Nemessys a răspuns:

Amice, daca alegi drumul unui frizer doar pentru bani o sa renunti inainte de a incepe.
In primul rand cursurile de frizer se pot face si gratuit prin fortele de munca. Mai stai in orasul tau pana termini cursurile si dupa aia te podi duce unde vrei tu. De asemenea iti urez multa bafta daca vrei sa concurezi cu frizerii din Cluj.

Pentru a-ti deschide un salon ai nevoie de bani pentru spatiu, lumini, aparatura, publicitate pentru ca nu te stie nici naiba si poate inca un angajat. Deci inainte de asta trebuie sa te angajezi undeva pentru a strange acei bani, iar pana strangi banii necesari pentru asa ceva se mai deschid alte 20 de frizerii. E competitia prea mare.

Oricum si la partea cu angajatul o sa intampini probleme deoarece de ce te-ar lua cineva pe tine, daca nu ai experienta? Si frizeri care sa se lase de meserie nu prea vezi, asa ca zi mersi daca vezi o data un anunt cu,, cautam frizer cu sau fara experienta". Nu o sa fii singurul care suna la acel anunt, o sa mai sune si altii. Din aia 10 frizeri cu experienta care au sunat, de ce te-ar lua fix pe tine, care nu ai experienta?

Cu un salariu de minim 2000 de lei, nu ai ce cauta in cluj, crede-ma. Daca o sa fiti 2 si o sa aveti amandoi salariu de minim 1500 de lei in mana pentru inceput, atunci o sa fie altfel.
Deci eu te sfatuiesc in felul urmator.
1. Incearca. daca nu ai alta varianta. Du-te fa cursul la tine in oras, gratuit. In cluj nu poti sta fara bani deci trebuie sa te angajezi in alta parte pana faci cursul, daca tot vrei neaparat sa-l faci la cluj. Daca vrei sa te muti singur, sau cu cineva, sa stii ca cea mai ieftina garsoniera pe care o poti lua este de 200 de euro pe luna, rar mai prinzi de 150 care alea sunt vai de ele. Deci ia in calcul chestia asta. Sa te muti singur, sa ai chirie 200 de euro si un job de 1600 de lei pana termini cursul.
2. Costurile de deschidere si intretinere a unui salon sunt imense. Din punctul meu de vedere nu merita, dar faci ce vrei. Daca a fi, iti strangi bani si faci alt tip de business. Daca a fi sa deschizi o frizerie pe langa alte 30, nu o sa ai mare succes.

| NYØ2002 explică (pentru Nemessys):

Nu cred ca sunt cursuri de frizeri la noi in oraș ca e mic orașul, are cam 30000 de locuitori aproape!
Eu după școala mă găndeam sa mai stau cateva luni acasă(iau șomaj)! La noi in oraș sunt cursuri de:Bucatar, Mecanică și Tâmplar si eu mă gândeam că să ma inscriu ca bucatar dar nu ca sa ma angajez, ca să pot face mancare(ma ajuta pe viitor)
Dupa finalul cursului de bucatar primesc in mână niște bani cam 3000 de lei că e un proiect!
Și după mă gândeam să fac cursul de carieră!
Caută pe Facebook:Atelierele ILBAH!
Acolo sunt o grămadă de cursuri dar se plătesc cam in jur de 1600 de lei (Cursurile se fac in București,Cluj Napoca și Ploiești(eu ma mai gandeam la orasul asta,nu cred ca toate cursurile se fac acolo!)
Uite cam ce cursuri sunt: Masior,Frizer,Bucatar,Editor Video,Foto,Designer Vestimentar sunt multe!
Mie cel mai mult imi place să editez videoclipuri ca asta fac pe telefon cu Kine Master Diamond(Mod) ca mai faceam Youtube inainte si de asta si imi placea mult sa editez!
Problema e că nu stiu cine mă angajează pe mine,si nu stiu daca o sa meargă!
A doua optiune o fi să mă fac Masior:Mama spune ca sunt bun la masaj ca ei ii mai fac!
A treia optiune ar fi frizer dar nu știu sigur că știu că imi trebuie multă experiență si ca trebuie sa investesc mult!
A patra a fi să fii cameran dar tot nu sunt sigur dacă mă angajează cineva!
Eu in fiecare zi mă gândesc ca ce o să se intample cu mine in viitor,ce să fac după liceu că eu nu am capacitatea de a lua bacul is slab la invatatura ca de abia trec clasa!
Eu de exemplu fac cursurile in cluj si dupa poate mă mut intr-un oraș mai mediu:Am o lista de orașetongueloiesti, Pitesti, Piatra Neamt, Bacau, Suceava, Botosani sau nu stiu!

| Lukasssz a răspuns:

E o meserie frumoasa

| Alverto a răspuns:

Luăm ex lui Adrian Niculescu
A început să tundă oamenii în propriul dormitor (stătea cu chirie)
Iar acum are unele dintre cele mai bune școli de tuns (hairstyling)
Recomand să urmărești cele mai populare videoclipuri de ale lui (YouTube)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e greu, ca d-asta se face curs de frizerie, ca să nu greșești tunsoarea. La barbershop se fac bani frumoși. Un serviciu complet (tuns, masaj capilar, aranjat) costa 100 lei.

| NYØ2002 explică (pentru anonim_4396):

Pai nu toti vor tot ce zici tu, doar tuns, facut parul si gata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru NYØ2002):

Pai pui preț mai mare doar pentru tuns, 60 lei.

| NYØ2002 explică (pentru anonim_4396):

Ce am innebunit! Pretul e foarte mare 60 de lei! La noi tunsoarea e 25-30 lei!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La ce te referi?

| Bruno92 a răspuns:

Băgate in domeniul IT mai bine. acolo găsești și o fata calumea

Răspuns utilizator avertizat
| EUeStEEu a răspuns:

Meseria de frizer este, într-adevăr, bănoasă, dar este și migăloasă, însă daca ai fi un frizer(presupun că ești băiat) bun tu.as sugera sa merg in străinătate pentru. Că acolo știi și tu cum sunt banii... Succes!

| ssilver a răspuns:

Iti recomand sa inveti, sa iti iei bacul. Incepe prin a face pregatire vara aceasta la matematica, daca nu te descurci, macar un 5-6 sa iei. Iti va fi foarte greu daca nu ai luat bacalaureatul, pentru ca nu ai mers pe profesionala, sa iei si tu o calificare. Nu te ajuta cu nimic sa ai 12 clase daca nu ai bacul. Motiveaza-te putin si incepe sa lucrezi de vara aceasta la matematica.

| NYØ2002 explică (pentru ssilver):

Pot face un curs după școală! De masior, frizer, editor foto/video, sunt multe cursuri!
Viata să știi că nu are o regulă!
Uite aici un video de la Anonim Motivational!
https://youtu.be/gK7KHNl8xl4
Si profilul meu e bunicel si ce daca e liceu?
Tot practică fac!
Profilul se numeste:Tehnician în activități de comerț! Dacă aș vrea m-as face lucrător comercial! să lucrez la Lidl, Kaufland etc!
Mătușmea ce a realizat dacă a luat bacul și facultatea? Era in constanta si lua putini bani! cam 1500 lei in constanta, o pus-o sa dea și cu mătura, degeaba face facultatea daca nu iti urmezi domeniul respectiv!
Patronii nu prea le intereseaza ce studii ai, ei cer experiență!

| GeoforceExperience a răspuns (pentru NYØ2002):

Amice,nu e asa cum zici tu. O sa iti para rau, acum nu intelegi ca esti mic si vezi toate prostiele pe net. O facultate buna inseamna sa faci ceva gen doctorat, IT-ist, avocat dar daca faci factultate de stintele omului sau politica iti pierzi timpul. Patronii se intereseaza de studii ca daca is vreo 100 care aplica pentru domeniu respectiv, patronu o sa ia doar 5 care au facultate, scoala buna etc. Asa ai face si tu daca ai fii patron. In 2030 aproape 20-30% joburile vor disparea. Trebuie sa te decizi bine acum ca o sa iti para rau

| NYØ2002 explică (pentru GeoforceExperience):

O sa vad eu cum o ma descurc! Meseria de frizer nu o sa dispara oricum, e o meserie! Am vazut că meseria de ospatar o sa dispara

| GeoforceExperience a răspuns (pentru NYØ2002):

Da este o meserie dar chestia e ca acum toate orasele din Romania e plina de frizerii. De exemplu la mine la oras unde populatie e de 50.000 locuitorii sunt vreo 30 frizerii magazine deschise. Sunt asa de multi in cat nici crasmele nu fac fata cu frizerii.

| ssilver a răspuns (pentru NYØ2002):

Eu ti-am recomandat(la fel cum a facut-o toata lumea ce ti-a raspuns) sa iti iei bacul, nu am pomenit nimic de facultate. Ai mai multe sanse sa te angajeze cineva. Daca nu vrei sa muncesti sa iei o amarat de diploma, nu stiu cat o sa reusesti tu. Diploma de bacalaureat e o siguranta in viata. Iti da mai multe sanse la angajare, pentru ca nu stii unde "te va duce" viata

| GeoforceExperience a răspuns (pentru ssilver):

Da, bacu trebuie sa il iei numai decat. Mama mea ca sa se angajeze la agent de paza cu salariu de 8 milioane in 2015 ii trebuia bac altfel nu o primea.

| NYØ2002 explică (pentru GeoforceExperience):

Mă duc si eu intr-un oraș mai mare! Orasul meu are aproape 30000 de locuitori, Sunt 3 frizerii bune si mai sunt cateva, pana in 10 tot orasul