| numesiprenume0 a întrebat:

Cine ma poate lamurii cu cateva dileme... Valoarea diplomei unei postliceale este aceeasi cu sau fara diploma de bacalaureat? Un angajat cu facultate este platit mai bine decat unul cu postliceala exact pe aceeasi functie? Cat de greu este sa echivalezi postliceala cu facultatea?(cat timp trebuie pentru echivalare? se fac cursuri in continuare sau se da doar examene?) Funda! Ajutor, va rog!

3 răspunsuri:
| EVOLUTION_5448 a răspuns:

In afara de ceea ce a zis lumea deja, ca da, primesti mai multi bani si conteaza daca ai facultate (daca ai doar bacul nu e atat de important... adica e importanta si facultatea).
In afara de bani ai si prioritate la functiile mai importante, in caz ca vrei sa avansezi. Oricum majoritatea acum nu anjeaza nici la o mizerie de job daca nu ai macar bacul.

| Eddz a răspuns:

Salut,
Diploma de postliceala e sub cea de facultate,iar din cate stiu nu se echivaleaza. Pentru diploma de facultate treuie sa faci evident facultate, iar la plata, nu e mare diferenta, depinde de cum iti negociezi salariul cand semnezi contractul. Diploma de facultate iti da mai multe oportunitati, plus ca iti va fi mai usor sa avansezi.

| DorrySweet51 a răspuns:

Intr-un anumit domeniu respectiv functie o persoana care are facultatea terminata are un salariu mult mai mare decat cel cu postliceala. Iar din cate stiu cei care au doar postliceala pot da niste examene ca sa aiba un salar aproape cu cel cu facultate.