| CarpeDiem2004 a întrebat:

Daca am varsta de 14 ani as putea sa ma angajez? Am prieteni care au spus ca in vara te primeste si ca minor, eu ma gandeam la ceva ospatar pe terasa, la un pub etc.
Legal vorbind presupun ca nu ma angajeaza dar cat timp am un banut in buzunar eu is multumit.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu te poti angaja la 14 ani, doar de la 16 ani te poti angaja singur iar de la 15 ani numai cu acordul parintilor.
Poti incerca o angajare la negru dar nu prea cred ca o sa ai vreo sansa, avand in vedere pedepsele la care se expun angajatorii.