| numesiprenume0 a întrebat:

Daca studii medii inseamna: Scoala gimnaziala(clasele 1-4), Scoala generala(cls5-8), Liceu: ciclul inferior(cls9-10), superior(cls11-12), Postliceala(3 ani).
Care sunt cele superioare in afara de facultate(licenta, masterat, doctorat)? Cum se poate trece la studii superioare pentru o profesie, fara facultate? (prin echivalare)
Funda!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Le-ai amestecat de le-ai innebunit.
Studii medii nu sunt cele incepand cu cl. a I-a, ci doar cele incepand cu liceul.
Studii superioare inseamna doar cele incepand cu facultatea si nu exista un alt nivel de studii care sa fie echivalat cu facultatea.
Ti-am raspuns ieri la intrebarea privind nivelele de studii, citandu-ti prevederile L.1/2011, a educatiei nationale. Mai reciteste raspunsul.

| Elena9328 a răspuns:

Eu sunt la postliceală. Am înțeles că dacă fac facultatea de asistenți medicali la Brașov se echivalează și se poate incepe direct din anul II sau chiar III fiindcă eu am la baza niste noțiuni, fata de cei care nu au făcut și nu au urmat nimic în legătură cu asta. La fel și la poliție, au ieșit acum niste cursuri cică la fel se poate întâmpla. Sa faci academia și să ai un grad superior. Și sunt multe altele. De exemplu bucătar, profesor, etc

| ShisuiUCH a răspuns:

Salut, poti avea studii superioare numai daca faci o facultate sau daca faci o scoala speciala care necista si aia o diploma de BAC. O scoala de genul dureaza cam 10 luni, ele sunt specializate pe mai multe domenii :jandarmi, paznici la penitenciar, pompier, doctor pe salvare, infirmier, etc. Dupa ce ai absolvit un curs de genul se considera ca studiu superior. Poti cautat si pe siturile care se ocupa cu inscrierea la aceste cursuri pentru a te lamuri mai bine