| Buburuzescu a întrebat:

Salutare!
Datorita timpului meu liber vreau sa invat inca un skill ca sa lucrez ca freelancer!
Am inceput cu Front-End Development,dar dureaza extrem de mult pana ce vezi ceva rezultate financiare.
Am continuat cu Internet Marketing,dar la fel,dureaza mult pana ce vezi rezultate.
Ce joburi pentru freelancing recomandati, care se invata relativ usor?(exclus Data Entry si chestii de genul)
Sau ce alte job-uri (care se pot lucra part time)recomandati care se cauta? Multumesc!

12 răspunsuri:
| ziftode a răspuns:

Lol, si eu sper la un raspuns serios la intrebarea asta

am intrat si eu acolo, eu am cunostinte de IT destul de ridicate, insa se pare ca nu indeajuns cat sa fac bani acolo sad

| Buburuzescu explică (pentru ziftode):

Poti sa detaliezi te rog ce stii sa faci?
Multumesc! happy

| ziftode a răspuns (pentru Buburuzescu):

Administrare de system, Linux, Windows, chiar MacOS, m-as descurca pe orice BSD
bash scripting
administrare de retea (diagnostic, comunicare, protocoale, routere, firewall, etc.)
administrare servicii de retea (pana la un punct (cum ar fi servere de mail), dupa care ar trebui sa am destul timp sa, studiez)

etc.

| Buburuzescu explică (pentru ziftode):

Eu lucrez pe Front-End Development. Javascript, HTML, CSS...

| ziftode a răspuns:

Benzu esti bipolar?
asta ar justifica tot ce ai spus/facut
si mi-as cere scuze ca m-am luat de cineva care are probleme

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu acelasi lucru, stiu oameni care au reusit in 2-3 luni sa isi ia un job happy Daca esti destept, nu e greu! La programare e munca....altfel du-te la KFC.

| benzu a răspuns:

Daca vrei sa inveti ceva atunci invata SEO si du-te pe https://www.upwork.com/ si incearca sa castigi un ban.

Uite-te pe UpWork si vezi ce fac altii acolo si ce tarife percep la inceput si dupa ce au invatat bine ceea ce fac. Uite-te si la romani ca sunt multi.

Totul se invata cu multa munca dar trebuie sa te dedici.

Daca nu faci off-site SEO poti face on-site care e mai usor de invatat.

Good luck!

| benzu a răspuns (pentru benzu):

Uite o sortare dupa SEO a romanilor care au castigat peste $10k chiar pana la $100k: https://www.upwork.com/......imization/

Poti cauta si la indieni sa vezi preturi reduse si castiguri mult mai mari. Poti face orice altceva de acolo pana la asistent personal la un pret decent si banii vin. Trebuie sa iti doresti, sa vorbesti engleza la perfectie si sa stii sa faci ceva.

| ziftode a răspuns (pentru benzu):

Tu stii freelancer inainte de a promova alt site CARE FACE ACELASI LUCRU?!?

| benzu a răspuns (pentru ziftode):

Nu pot intelege intrebarea ta. Probabil nimeni nu poate. Invata sa intrebi ceva si cu siguranta o sa incerc sa iti raspund.

| ziftode a răspuns (pentru benzu):

Ce nu intelegi din "stii freelancer"?!?

si ca sa ma cobor la nivelul tau, saracutul de tine, nu e mami langa tine acum sa te ajute,
inseamna ca ai intrat vreodata pe site-ul freelancer, te-ai uitat acolo, ai citit ce scrie, si ce face?
da, stiu ca nu ai auzit pana acum de "freelancer", dar nu-i bai, sunt sigur ca te lasa mami sa spui ca altii sunt pe dinafara, nu tu

dar, nu te supara ca nu ai inteles, cand o sa te faci mare o sa te ajute nevasta sa intelegi, ca nu cred ca te faci mai destept oricum

| benzu a răspuns:

Stiu si de https://www.freelancer.com/
dar mai stiu si de
https://www.guru.com/
https://www.ifreelance.com/
https://www.toptal.com/
https://www.peopleperhour.com/
si multe altele.

UpWork era cel mai relevant pentru ce am recomandat eu.

Te-am raportat pentru jigniri fara motiv.

O zi frumoasa!