| anonim_4396 a întrebat:

Salutare. De ce in Germania nu lucreaza nemții in domeniul constructiilor sau in abatoare? Si daca ar fi sa lucreze de ce nu sunt forjati ca romanii?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Neamtul GANDESTE de doua ori si face odata.
La ei, cei care stiu meserie si limba, sunt platiti mai bine.
Ca urmare, neamtul invata cat poate de bine pentru a obtine un venit cat mai mare. Daca are bani suficienti, atunci angajeaza ajutori, pe bani mai putini decat primeste el. Astfel munca lui este facut de altii, iar el tot mai ramane cu bani.
Evident, munca neamtului va fi facuta de cei care accepta sa lucreze mai ieftin, cei care vin din Europa de est, adica si din Romania.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Lucrează și ei, nu exagera. Cum adică - forjați-? Vrei să spui - forțați-? Forțați de români la ei acasă? Dacă vin românii și polonezii și lucrează cu un euro mai ieftin, îi angajează pe ei. La cules de părtrunjel, la fel, zice dna Merkel, că cu tot coronavirusul, acceptă 80 000 de muncitori străini să vină să-l culeagă. De ce? Ca să iasă ieftin cu salarul la cules de părtrunjel, să poți tu să îl cumperi apoi ieftin de la Kaufland. De aceea se întâmplă așa. Dna Merkel are astfel grijă de tine, și ție nici măcar nu-ți pasă!

| Wr3nch a răspuns:

Pentru ca romanii nu sunt fortati man, merg pentru ca vor sa faca bani rapid. Una e sa strangi bani sa repari o casa din salariu minim si alta e sa pui separat euro, chiar si o suta pe luna tot fac diferenta. Sau sa platesti rate la banci. Si ca sa raspund la prima parte a intrebarii: nu vor. Probabil li se pare prea greu si prost plaitit si prefera sa faca scoala pentryu joburi mai bune.

| Wr3nch a răspuns:

Dar de fortat nu ii forteaza nimeni pe romani sa lucreze nicaeri daca nu vorlaughing

| JicaContra a răspuns:

Daca tot au venit romanii si alti imigranti care lucreaza pe foarte putin si eventual la negru, DE CE AR MUNCI EI?!?