| andi456 a întrebat:

Salutare doresc ca pe viitor sa programez websiteuri.Cata matematica imi trebuie pentru a deveni front end dev(p.s. programator doar de interfata client side?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pui problema total gresit.

Matematica iti trebuie pentru a deveni programator. ai nevoie de matematica sa iti faci studiile la o facultate de profil si sa iti formezi un mode de gandire specific unui programator.

Ca tu vrei sa te specializezi in partea de front nu inseamna ca nu ai nevoie de programare in adevaratul sens al cuvantului si de studii de profil.

Deci in teorie ai avea nevoie de matematica de profil M1 care se face la facultatile de principiu.

In practica daca vrei sa fii doar unul dintre "programatorii" de duzina care implementeaza template uri de html nu ai nevoie de mai nimic

| Saske96 a răspuns:

Nu iti trebuie matematica, tot ce iti trebuie este o carte cu acea limba si sa te uiti la tutoriale pe net, si cel mai important iti trebuie dorinta de a invata acea limba si multa ambitie

| andi456 explică (pentru Saske96):

Pai cand spun front end nu ma refer doar la html ci ma refer la html, css, bootstroup, responsive design, java script+frameworkuri

| suntserios a răspuns (pentru Saske96):

"Nu iti trebuie matematica"

Doar cineva care numeste "limba" un limbaj de programare putea da sfatul de mai sus.