| NYØ2002 a întrebat:

Eu după ce termin liceul ce pot face?(fara bac)invat prost la scoala, 5 pă linielaughing
O alta scoala sau cum? Gen eu vreau sa traiesc macar decent! Sa imi pot plati chiria, mancarea, darile(apa lumina, gaz)?
De exemplu daca invat engleza mi se deschid mai multe uși?

Gen ar fi bine pana imi fac o prietena sa impart chiria cu un prieten si după ce fac prieten sa ma mut cu ea si să platim amandoi chiria?

62 răspunsuri:
| mariusalex2019 a răspuns:

Invata engleza ia bacul, dupa ce ei bacul daca ai categoria B poti da de D si poti intra la STB

| AlexAlxAlex a răspuns:

Eu zic sa incerci sa inveti pentru bac, ia-o de la inceput, cauta lectiile pe net invata-le, nu e chiar asa de greu sa iei bacul, eu zic ca merita efortul incearca sa inveti si ti se vor deschide multe usi, invata si engleza ca te va ajuta mult, succes si spor la invatat!

| NYØ2002 explică (pentru AlexAlxAlex):

Bacul nu il pot lua!

| Furnicuta000 a răspuns:

Sa stii ca in Romania nu trebuie neaparat sa ai bac sau facultate ca sa castigi bine, dar trebuie sa stii sa faci ceva. De ex un frizer poate sa ajunga si la peste 5000 lei pe luna. Un mecanic la fel si mai sunt meserii. Dar gen sa stai si sa astepti sa vina banii nu prea merge

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Invata electrica auto. Mecania e grea si mult mai murdara. Am rude care nu au bacul dar au invatat electrica auto. Castiga foarte bine.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru NYØ2002):

Fără bac nu ai vreun viitor

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Furnicuta000):

Un frizer nu ajunge vreodată la acei bani, un hair stilist da, acum depinde foarte mult de salonul unde lucrează, de clientelă și de talentul pe care îl are.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Fostul meu iubit avea peste 5000 lei pentru ca lucreaza la comision. Dar lucreaza de luni pana sambata, e o frizerie din Colentina (Bucuresti). Nu trebuie sa iti dau tie explicatii, vad ca te contrazici dar nu ai argumente. Poti pur si simplu sa intri in mai multe frizerii din Bucuresti si sa ii intrebi cati bani fac.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Furnicuta000):

Prietenul tau lucra cate 12 ore pe zi și șase zile pe săptămână. Nu lucra la Tony and Guys și în niciun caz nu era vreun hair stilist renumit ( Alex Fox sau Stratulat etc). La fel ca in domeniul Horeca se poate obține tips, însă acela nu este garantat și nici obligatoriu.
Pe scurt, fără diplomă de bacalaureat nu faci absolut nimic în viață

| Furnicuta000 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

El e frizer, tunde barbati. Stratulat tunde, vopseste coafeaza etc femei (poate si barbati). Programul e de 10 ore pe zi si si sambata 8 ore. Se poate si mai scurt dar salariul nu va mai fi de 5000 lei. Si lucreaza la comision cum am spus, are foarte multi clienti zilnic. Nu am zis ca meseria de frizer e sigura, am zis ca se castiga bine.
Ultima fraza e total aiurea laughing
O diploma de bac nu te face mai destept si nu iti deschide toate usile din lume. Sunt o gramada care nici nu au terminat liceul si au afaceri de milioane de euro. Sau care au invatat o meserie si se descurca mult mai bine decat unul cu master si doctorat. Am niste cunostinte care au terminat de mult postliceala de asistente si nu le-a cerut nimeni diploma de bac, lucreaza in spitale pe salariu destul de mare, mult mai mare decat al unui profesor.
E general valabil ca un liceu si o facultate te ajuta dar sunt foarte multe exceptii.
Cine a pus intrebarea a spus ca vrea un job decent pentru ca nu are studii si nici nu are pretentii foarte mari, nu a cerut cine stie ce filosofie de viata.

| NYØ2002 explică (pentru DanaDaniellllla):

Nu se stie daca! Bacul nu iti garanteaza succesul! Conteaza sa te ducă capul, de exemplu Abi are 8 clase! Viata nu e o regula! Sunt altii care nici cu bac nu sunt cine stie ce!
De exemplu daca stii engleza, ai scoala de soferi, iti deschide alte usi si daca ai conditie fizica buna alt plus. Fara bac poti sa te faci Curier, Vanzator, Casier aici depinde ca poti avea si meserii banoase :Mecanica etc.
Fara bag poti trai!
Cauta asa pe Youtube:Cat conteaza bacul in obtinerea succesului si canalul se numeste Anonim Motivational

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Furnicuta000):

Literalmente nu exista milionar fără diplomă de bacalaureat! Fără bacalaureat ești muncitor necalificat! Postul de asistenta medicală necesita bacalaureat și facultate, conștiințele tale sunt infirmiere.

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru NYØ2002):

Ești analfabet și imbecil dacă îl ai ca și reper pe sărăcia aia de abi laughing). Lasă, rămâi tot așa, societate are nevoie și de persoane ce sa bage marfa la raft și să care gunoiul.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Serios? Tu nu ai vazut asistenta medicala fara bac si facultate? Ia intra intr-un spital si intreaba, majoritatea sunt asa. Eu nu stiu in ce lume traiesti, probabil traiesti intr-o lume paralela laughing

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu știu în ce spital ai intrat tu, însă în legea salarizării personalului medical asistentele sunt obligate să aibă studii superioare. Pune mâna pe carte și lasă infirmierele deoparte

| Furnicuta000 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

90% din asistentele din toate spitalele au postliceala, restul au facultate. Nu imi vine sa cred ca purtam discutia asta, deci tu nu traiesti in Romania si iti dai cu parerea? Ca altfel nu pot sa imi explic. Du-te, fetita, in ce spital vrei tu si intreaba ce studii au asistentele, lasa infirmierele in pace.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NYØ2002):

Nu te lua dupa fetiscana asta ca ea traieste pe alta lume. Creierul ei nu concepe ca poti sa faci ceva in viata si fara hartia aia numita diploma de bac sau fara facultate. Eu de ex am facut o facultate dar mai bine nu o faceam pentru ca mi-am dat seama ca nu imi place domeniul. In viata e bine sa faci ceva ce iti place.
Si cum ai zis si tu, daca stii de ex o limba ca japoneza poti sa te p**i pe ele de diplome ca gasesti loc de munca in firme si nu ii intereseaza ce studii ai. Poti sa te faci cantaret daca ai talent si sa faci bani, poti sa te faci cantaret si daca nu ai talent si tot sa castigi bani (dar totusi nu ca Abi ca ala are un caracter vai de el). Poti sa iti faci o afacere, poti sa faci multe. Nu conteaza diplomele dar conteaza sa fii destept, sa te duca mintea, sa muncesti, ca altfel ai sanse pe la Mega Image, Kaufland etc dar salariul ala o sa fie cam putin pentru chirie si restul (daca stai singur, daca esti cu cineva puteti trai si cu 3000 lei in total, presupunand ca aveti macar 1500 lei fiecare, desi nici la Mega nu se mai da atata din cate stiu eu).

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asistentele au diplomă de bacalaureat, postlicealele sanitare ce nu solicită la admitere diploma de bacalaureat probabil și mai mult că sigur nu au acreditare. Statistica ta este falsă, la fel ca și informațiile tale. Spitalele nu sunt pline de analfabete și cretine, acum că tu locuiești într-o zonă vai de steaua ei este strict problema și nivelul tău de trai.

| NYØ2002 explică (pentru Furnicuta000):

Salariul depinde de oras! In orasele mari poti gasi usor de munca, Eu cred ca as lua de la 1800 lei in sus bani in mana sau 2000 +bonuri nu stiu, deci pot trai macar decent, singur platesti si mai putin, depinde ai unde stai! La casă platesti mai mult? iar la bloc platesti mai putin! Eu cred ca la Garsoniera platesti si mai putin ca e o singura camera!

| Furnicuta000 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Acum locuiesc in Bucuresti si am vazut tot ce se poate vedea. Vrei sa spui ca postliceala de la Fundeni (cea mai buna si cea mai cunoscuta din tara) nu e acreditata? Trezeste-te ca o iei rau pe aratura, iesi din barlog ca nu stii nimic despre ce se intampla in jurul tau. Gata ca m-am saturat sa iti explic lucruri reale din Romania pe care ar fi trebuit sa le stii

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NYØ2002):

In Bucuresti e in jur de 200 euro o garsoniera, acum depinde si ce proprietar gasesti. Eu tot zic ca cel mai convenabil ar fi sa stai cu cineva. Adica odata si odata tot te casatoresti, cred...
Acum s-au marit salariile deci gasesti job fara mult stres si fara calificare si cu salarii de 2000-2500 lei (la o benzinarie vazusem 2500 lei).

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru Furnicuta000):

Nu ai văzut nimic și lasă vrăjeala asta ieftină pe net. Ceea ce postezi tu nu are vreo legătură cu realitatea. Mediul de proveniență își pune amprenta pe dezvoltarea unui om, iar la tine se observă carențele în educație și sărăcia.

| NYØ2002 explică (pentru DanaDaniellllla):

Ha ha ha! Facultatea si bacul nu te ajuta cu nimic dacă nu merge pe acelasi domeniu! Matusmea degeaba are bacul si facultatea, ca nu a ajutat-o cu nimic, la patron a lucrat si o lua in ras cu 1500 de lei! Ea a facultate dar degeaba! Acum e in Anglia si ia 1500 de lire sau 2000! Daca nu ai bacul nu inseamna ca esti o persoana proasta! Nici eu nu sunt prost, dar sunt puturoslaughingBacul nu cred ca il iau din cauza ca am pierdut firul, Daca ai pierdut firul nu mai ai ce face ca sa il prinzi inapoi

| Furnicuta000 a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Fetita, esti dusa, dusa rau laughing hai fa cale intoarsa

| Furnicuta000 a răspuns (pentru NYØ2002):

Da-i ignore sa nu mai comenteze ca o face degeaba

| DanaDaniellllla a răspuns (pentru NYØ2002):

Nu e vreo problemă, mergi după mătușica, cu facultatea la Spiru Haret, și culegi sparanghel. Nu toți oamenii sunt inteligenți și nu toți oamenii au capacitatea de a face ceva cu viața lor.

| NYØ2002 explică (pentru DanaDaniellllla):

Ea era la facultatea de chimie, acum a preia comenzi

| minrest a răspuns (pentru Furnicuta000):

Asistenta medicala are o postliceala in cel mai rau caz, iar pentru postliceala iti trebuie bac, dar majoritatea au facultatea de specialitate.

| minrest a răspuns (pentru Furnicuta000):

Postliceala spui? Orice postliceala presupune bac-ul. Fara bac, nu absolvi. Iar proportia e aproape inversa.

| minrest a răspuns (pentru DanaDaniellllla):

Sunt postliceale ce nu solicita diploma de bac la admitere. Dar o solicita la absolvire. Nu o ai, nu absolvi.