| andrei056 a întrebat:

M am hotărât sa învăț java,dar am mari nelămuriri in privința asta! In primul rand java EE,java SE,Java ME ce sunt?(medii de dezvoltare, biblioteci java?)

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam nasol sa incepi sa inveti programare in java...

Java se sau java standard edition este o platforma de dezvoltare pentru aplicariile java.

Java ee este varianta enterprise pentru aplicatii complexe si eventual distribuite.

Java me, micro edition, e platforma echivalenta pentru dezvoltarea pe dispozotive mobile sau embedded

| AndreiRobert22 a răspuns:

Java ME este pentru platformele mobile, Java ee se foloseste pentru distributie, e enterprise iar Java SE, este evident limbajul principal de programare (aplica Set Java current/antecedent). Bafta, desi at trebui sa incepi cu C++. Invata putin HTML si CSS de inceput ca sa poti intelege catusi de putin ceva din JAVA script!

| TheArchitect218 a răspuns:

Dacă omul vrea să învețe java, atunci să învețe java. Nu prea înțeleg cu ce-l ajută HTML-ul și CSS-ul (care nici măcar nu sunt limbaje de programare), poate omul nici nu vrea să facă web pentru început, ci aplicații desktop. Javascript-ul e foarte diferit ca și principii neavând tipuri stricte de date, nu a fost gândit să fie obiectual astfel s-au încercat niște ciudățenii cu prototipuri care să simuleze clase și obiecte. Important e să înțelegi paradigma programării orientate obiect - moșteniri, polimorfism, abstractizări, etc. Încearcă să înțelegi pentru început cum lucrează mașina virtuală de java (în linii mari - stivă, heap-ul, cum se face compilarea, etc). După ce ai rulat niște mici aplicații din linia de comandă, poți să automatizei procesul și să sari direct într-un IDE (eclipse, netbeans, după pofta inimii). Dacă vrei web e mai complicat, trebuie să înțelegi arhitectura client-server, să înveți și ceva JSP/JSF, poate niște Spring și Hibernate.

Cel mai bun mod de a învăța rămâne practica - fă aplicații mici și multe. Grijă la Youtube, sunt mulți păreriști pe acolo care vorbesc aiurea. Recomand cursurile de pe linda sau platforme similare, sunt ceva mai acurate.

Sursa: 7 ani experiență pe javaEE.